Farklı yüzey kaplama malzemelerinin, duvar ve zemin döşemelerde kullanılan lif levhaların yalıtım özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects on insulation properties of fiber boards used in wall and floor covering of different coating materials
  1. Tez No: 309139
  2. Yazar: CEBRAİL AÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, PVC, melamin reçineli dekor kağıdı ve yüksek basınç laminatı yüzey kaplama malzemelerinin, duvar ve zemin döşemelerde kullanılan 8 mm kalınlığındaki yüksek yoğunlukta lif levhaların (HDF) ve orta yoğunluktaki lif levhaların (MDF); ısı, ses, elektrik ve radyasyon yalıtımına etkileri araştırılmıştır. Bununla birlikte, ham HDF ve ham MDF levhalar atölye ortamında delikli levha haline getirilerek, işlemin ısı, elektrik ve radyasyon yalıtımı özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır.Isı iletim katsayısı; ASTM C 1113-90 Hot Wire Metot standartlarına göre, ses iletim kaybı, ASTM 1050 standardına göre belirlenmiştir. Elektriksel özellikler; Isolation smesser marka cihazla, yalıtım direnci ölçümü 1000 V doğru gerilim uygulanarak yapılmıştır. Radyasyon geçirgenlikleri, Polimaster marka 1401K Model Sintilatör dedektör ve kompakt çok kanallı analizör ile yapılmıştır.Bu çalışma sonucunda, yüzey kaplama malzemelerinin, duvar ve zemin döşemelerinde kullanılan lif levhaların yalıtım özellikleri üzerine önemli etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Isı iletkenliği en fazla yüksek basınç laminatı kaplanmış HDF' de en az ise melamin emdirilmiş reçineli dekor kağıdı kaplanmış MDF' de belirlenmiştir. 400-6300 Hz frekans aralığında, ses iletim kaybı en fazla yüksek basınç laminatı kaplanmış HDF'de en düşük ham MDF'de belirlenmiştir. 400-2000 Hz frekans aralığında, ses yutma katsayısı en yüksek ham HDF'de en düşük melamin reçineli dekor kağıdı kaplanmış HDF'de tespit edilmiştir. Elektrik özelliklerinden; 1000 Volt gerilim karşısında yalıtım direnci en fazla yüksek basınç laminatı kaplanmış HDF'de en düşük PVC kaplanmış MDF'de belirlenmiştir. Radyasyon iletkenliği; tam geçirgenlik 1.000 kabul edildiğinde, bağıl geçirgenlik değeri en düşük PVC kaplanmış HDF'de, en yüksek ham MDF'de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the PVC, melamine impregnated decorative paper, high pressure laminated surface coating materials and 8 mm thick fiberboard, that was used in wall and floor design, on the isolation of temperature, sound, electricity and radiation were researched. Moreover, non-processed HDF and MDF boards are converted to perporated board in the laboratory conditions and the effect of this process on the isolation of temperature and radiation was analyzed.In the experiments, heat conductivity constant was determined according to ASTM C 1113-90 Hot Wire Method standards. Sound conductivity loss was determined according to ASTM 1050 standards. Electrical features were applied by the machine that was product of Isolation Smesser under 1000 V. Radiation permeabilities were determined by Polimaster 1401K Model Sintilator detector and compact multi-channel analyzer.The least conductivity of temperature was detected on MDF coated by melamine impregnated decorative paper and the most conductivity of temperature was detected on HDF covered by high pressured laminate. Between the frequencies 400-6300 Hz, approximately, the loss of sound conductivity was determined on at least non-processed MDF, at most HDF covered by high pressured laminate. Between the frequencies 400-2000 Hz, approximately, sound lost constant was determined on the HDF covered by melamine impregnated decorative paper as the smallest value and non-processed HDF as the greatest value. In terms of the electricity feature, the resistance to conductivity under 1000 V was at least on the MDF covered by PVC, at most on HDF covered by high pressured laminate. In terms of radiation conductivity, assuming full conductivity was 1.000, the corresponding conductivity values are determined at least on HDF covered by PVC, at most on non-processed MDF. Some advisements regarding board producers and costumers were found by comparing the values detected.