Yönetim bilişim sistemleri ve bir fabrikada uygulama
Management information systems and the factory application
- Tez No: 237917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Information and Records Management, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İşletmelerin bünyelerindeki bilgiyi yöneten ve organizasyonların farklı yönetim kademelerinde bulunan yöneticilerin farklı bilgi gereksinimlerini sağlayan temel araç `Yönetim Bilişim Sistemleri'dir. Bilişim sistemleri; yöneticinin karar vermesi için gerekli bilgiyi değişik kaynaklardan toplayan, işleyen, saklayan ve verileri raporlayan bilgi sistemleridir.Bu çalışmanın amacı, üretime ait herhangi bir kaydın ve üretim kontrolünün olmadığı bir organizasyonda Yönetim Bilişim Sistemi'nin alt sistemi olan ?Üretim Bilişim Sistemi?ni oluşturmaktır. Bu amaçla MS Access veritabanı ve Visual Basic 6.0 programlama dili kullanılarak bir üretim bilişim sistemi programı yazılmıştır.Bilgisayar destekli üretim takibinin oluşturulmasıyla üretim kontrol altına alınmaya ve böylelikle üretimle ilgili bilgiye istenildiği zaman ulaşılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda proje bazlı üretim gerçekleştiren organizasyonda üretim takip bilgisiyle birlikte, iş emirlerinin oluşturulması, sevkiyatların ve sevkiyattaki aksesuarların kontrolü takibi, termin dosyasının her an ulaşılabilir olması sağlanmıştır. Yapılan program M.R.P. mantığıyla çalışmakla birlikte sevkiyat listelerinin kaydını ve sorgulanmasını da içinde barındırmaktadır.Organizasyonlar bilişim sistemine geçmek için büyük yatırımlar yapmaktadır. Bu çalışma ?özellikle orta ölçekli işletmelerde- büyük bir yatırım gerektirmeksizin işletmenin kendi kapasitesiyle bir bilişim sistemi meydana getireceğini ve ihtiyaçlarını karşılayabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda bu çalışma atölyeden fabrikaya geçiş yapan bir işletmede, sistemler tam tanımlanamadığı için profesyonel bilişim sistemlerinin karmaşıklığa neden olacağını, bunu önlemek için bilişim sistemleri kullanımı alışkanlığı sağlayacak daha yüzeysel programlarla sistem oluşumuna yumuşak geçiş yapılabileceğini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main device that manages the knowledge within business and that supplies the different needs of managers who are in different grade of organizations is ?Management Information System?. Information systems: It is the knowledge system which collects necessary information from various sources, processes, keeps and reports the data to let the manager decide.The purpose of the study is to form Production Information System, sub-system of ?Management Information System?, in organizations which haven?t got any records belong to manufacturing and manufacturing control. With this purpose, Manufacturing Information System was written using MS Access database and Visual Basic 6.0 programming language.By the formation of computer aided manufacturing monitoring, it is tried to control manufacturing and get the manufacturing-related information at any time. At the same time, creating of work orders , tracking shipments and controlling the shipments of the accessories, making termini file available all the time are supplied with the manufacturing tracking information in the organization which performs project. In addition to working with MRP logic, the program includes record of shipping list and checking.Organizations make big investments to move to information system. This study ? especially medium sized organization- shows the ability of organization to form an information system with its own capacity without requiring large investments and shows the ability of supplying its own needs. At the same time, this study expresses that professional information system will cause complexity because of systems not being fully defined at the organization which switches from workshop to factory. In order to prevent this situation, making smooth transition to system formation can be done with more surface programs which provide habit of using information systems.