Mobil iletişime geçiş ve bunun kurumsal şirketlere getirdiği yenilikler ve uygulamaları
Mobile communication and its corporate access innovations and practices brought to companies
- Tez No: 299277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULVİYE HACIYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bilgi devrimi olan internetin sağladığı faydalara ve büyük miktardaki bilgiye erişebilmek için bir bilgisayara ve telefon kablosuna ihtiyaç vardır. Bu bilgiye bağımlılık arttıkça insanların bu cihazlara bağımlılıkları artmaktadır. Ancak masanızdaki bilgi siz uzaklardayken size fayda sağlamayacaktır. Mobil iletişim bu bilgiye her zaman ve her yerde ulaşmanız anlamına gelmektedir. Mobil dediğimizde aklımıza ilk gelen bir cep telefonudur. İnternet uyumlu cep telefonlarının kablosuz gelecekteki önemli rolü kurumların çalışanlarına şirket dışındayken sürekli ulaşabilmek için dizüstü bilgisayarlar sağlaması gibi önemli bir mali problemi çözmesinden kaynaklanmaktadır. Mobil iletişimin bir diğer faydası ise teknolojiye yapılan yatırımın değerinin artmasıdır. Bu durum özellikle, Kurumsal firmalar için geçerlidir. Mobil iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, mobil telefonların insan hayatında ve işletme faaliyetlerinde çok önemli bir rol oynamasına neden olmuştur. Kablosuz bir ortamda istenilen anda, istenilen noktadan ihtiyaç duyulan bilgiye erişim mobil iletişim teknolojileri sayesinde gerçekleştirilir. Bu yüzdende gün geçtikçe sabit sistemler yerine taşınabilir sistemler tercih edilmektedir. Bu tez çalışmasında Mobil teknolojileri ve yazılımları araştırılmış, bilgi teknolojilerine getirdiği yenilikler üzerine durulmuştur. Kurumsal yazılım olarak kullanılan Blackberry Enterprise Server ve bu kurumsal yazılımın kurumsal cihazı olan Blackberry cihazı anlatılmaktadır. Kurumsal cihazların haberleşmesinde kullanılan ve günümüzde çok rabet gören IM olarak adlandırılan mesajlaşma yazılımlarından da bahsedilmektedir. Uygulama örneği olarak Vukuat takibi programı hazırlanarak, fabrika ortamında meydana gelen kazaların, mobil olarak takip edilmesi, yönetimsel yüklerin azaltılması ve iş sürekliliğine katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Vukuat takibi programını Lotus Designer yazılımı ile Lotus Formula ve Lotus Script yazılım dilleri kullanılarak geliştirme yapılmıştır. Bu çalışmada yararlanılan kaynaklar, kaynakçada belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
A computer and a telephone cable is needed to benefit from Internet which is a knowledge revolution and mass of data Internet provides. The more dependency the persons have for lots of information , the more dependency the persons have for these cabled devices. But when a person is away from his computer , this bunch of data is useless for him. So , mobile communication lets you access information from everywhere and for any time.The first thing that comes to a mind when discussing about mobile communication is exactly mobile phones. The most important factor of mobile and smart phones that can easilly access to Internet is that an organization can access and locate its workers from anywhere and in anytime , so it is a cost benefit from when issuing a laptop for a worker. This cost benefit is applicable for any one in a company from senior executives to workers in the factory. One of the other benefits of mobile communication is that investments on technology and so such mobile devices are increasing every day which is also true for institutional companies. Improvements and enhancements of the mobile communication technologies plays a big role in a daily life activities and activities in an organization. Therefore mobile systems are used instead of stationary ones day by day. In this thesis, mobile technologies, mobile applications and its improvements to the Information Technology have been researched. A corporate mobile device Blackberry and enterprise application Blackberry Enterprise Server is going to be demonstrated. Online Messaging programs namely IM (Instant Messaging) and that have been widely used for the communication between corporate mobile devices is also going to be discussed. An events tracing software has been developed as a sample application. The aim of this mobile application is to track the accidents and incidents that can occur in a factory so in this way business continuity will be improved and managerial tasks will be facilitated.The event tracking software has been developed by using Lotus Formula and Lotus Script programming languages and Lotus Designer technology. The resources used have been indicated in the appendix.