İlköğretim okullarında stratejik planlama uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of strategic planning implementations in primary schools
- Tez No: 237921
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA KURUL TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma, resmi ilköğretim okullarının stratejik planlamauygulamaları açısından analizinin yapılması, karşılaşılan güçlüklerin tespitedilmesi ve bu güçlüklere yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi amacıylayapılmıştır.Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden ?Görüşme? ve ?DokümanAnalizi Yöntemleri? kullanılarak yapılmıştır. Görüşmelerde, yarı yapılandırılmışaçık uçlu altı sorudan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Dokümananalizinde, okulların stratejik planları incelenmiştir.Araştırmanın çalışma grubunu; Ankara ili Çankaya ve Altındağ ilçelerinebağlı altı devlet okulunda görev yapmakta olan 24 öğretmen oluşturmuştur.Çalışma grubuna dâhil edilen okullar üst sosyo ekonomik ve alt sosyoekonomik çevresel koşullara göre ?amaçlı örnekleme? yöntemiyle seçilmiştir.Öğretmenler ise okul gelişim yönetim ekibinde görev alma ve okullarda ağırlıklıolarak bulunan sendikaların temsilcisi olma durumlarına göre belirlenmiştir.Araştırmada stratejik planlama uygulamalarına ilişkin verilertoplanmıştır. Elde edilen veriler; öğretmenlerin ?Okul Gelişim YönetimEkibinde? görev alıp almama durumları ve bağlı oldukları sendika görüşleri gözönünde bulundurularak betimsel analize tabi tutularak çözümlenmiştir.Görüşmelerden elde edilen verilere destek olması amacıyla Ankara ilindebulunan MLO'ların (ilköğretim okulları) stratejik planlarının analizi yapılmıştır.vAraştırmaya ilişkin bulgular; genel olarak okulların, stratejik planlamauygulamalarını beklenilen düzeyde gerçekleştiremediklerini göstermektedir.Stratejik planlamanın okullarda başarılı uygulanamamasının başlıcanedenleri aşağıda ifade edilmiştir;? Konu ile ilgili bilgi yetersizliği ve eğitim ihtiyacının olması,? Okullarda yapılan çalışmaların izleme ve değerlendirme sürecininolmaması,? Öğretmenlerin bu çalışmalara zaman ayırmak istememesi,? Veli desteğinin olmaması,? Yaşanılan sosyo ekonomik çevrenin olumsuz koşulları,? Okula ilişkin aidiyet duygusunun yetersiz olması,? Öğretmenlerin bu çalışmalar için motive edilmemesi.Okullara ilişkin stratejik planlar incelendiğinde yapılan çalışmalarınkâğıt üzerinde kaldığı, stratejik planlama, yıllık okul gelişim planı ve okulgelişim raporu arasında bütünleşik bir bağın kurulamadığı, vizyon ve misyonbildirilerinin birbirinden bağımsız olarak tanımlandığı, okula ilişkin amaç vehedeflerin genellikle fiziki mekanlarının donanımına ilişkin olarak belirlendiğitespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the difficultiesconfronted with during the strategic planning studies in the public primaryschools and to develop proposal regarding these difficulties by analysing thestrategic planning administration.This study is a qualitative research; the interview and the documentanalysis methods were used. In this research a semi-structured interviewtechnique was used. An interview form consisted of six open endedquestions used at the interviews. The questions are related with the strategicplanning and school development studies. Document analysis based onschool strategic plans.The sample for the survey consisted of 24 teachers employed in 6public schools from Çankaya and Altındağ districts in Ankara. The schoolswere selected by the purposed sample methods according to their environsas high socio-economic and low socio-economic conditions. The teacherswere selected as they were working at the school development managementteam or not and as if they were the members of the unions or not.Additionally the strategic plans of the Curriculum Laboratory Schools inAnkara were examined.The results indicated that; the strategic planning process as a part of theschool development studies do not serve its intended purpose and became aviipurpose more than an instrument. Basic reasons of that result are:? Lack of related knowledge and needs for in-service training? There is no monitoring and assessment process for schools related withthis area? Teachers don?t want to use their times for this issue.? Lack of parental support? Negative conditions of socio-economic environment? Lack of school related sense of belonging? Lack of motivation of the teachers for the school development process,Related school documents shows that; all related activities are justlimited with the documents without any action, and limited connection withstrategic planning, school development plans and school developmentreports, lack of connection with mission and vision statements, and during thegoal setting process just focused on physical needs of the school has beendetermined with this study.