Doğum ve düşük yapmış kadınlarda toksoplasma antikorlarının ve risk faktörlerinin araştırılması
  1. Tez No: 23795
  2. Yazar: MAHMURE URAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Haydarpaşa Numune Hastanesi ve Zeynep Kamil Hastanesi Kadın Doğum Miniklerinde 1992 Şubat-Nisan aylarında doğum yapan 50 kadın ile düşük yapan 50 kadından alınan kan örneklerinde ELİSA yöntemi ile spesifik Toksoplasma IgM ve IgG antikorları arandı. Her vaka için yaş, düşük ve ölü doğum anamnezi, yaşadığı yer (köy-şehir), toprakla ilişki, evde kedi besleyip beslemediği ve çiğ et yeme alışkanlığı ile sosyo-ekonomik düzey kaydedildi. Doğum yapan grupta 1 kadın (%2), düşük yapan grupta 2 kadın (%4) da IgM tespit edildi. IgG her iki grupta da 22 şer kadında (%44) pozitif bulundu. Toksoplazma infeksiyonu yönünden risk grubunun %56 olduğu tespit edildi. Toprakla ilişkinin yaygın olduğu köylerde yaşayanlarda toksoplazma antikor pozitifliğinin daha yüksek olduğu görüldü. Fakat araştırılan risk faktörlerinden sadece çiğ et yemenin istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY Randomly collected sera of 50 patients after spontaneous delivery and 50 recent aborters in the obstetrics and gynacology clinics at Haydarpaşa Numune Hospital and Zeynep Kamil Hospital between February- April 1992 were examined for IgM and IgG toxoplasma antibodies by ELISA test. Age, history of previous abortion and stillbirth, socioeconomic level, residence (urban / rural), presence of cat, contact with soil, ingestion of raw meat were recorded for each subject. 1 of the parturients (%2) and 2 (%4) of the recently aborted women were IgM positive. Prevalence of IgG pozitivity was %44 in both groups. Of 100 patients 56 (%56) had no toxoplasma antibadies and were at risk. The frequency of toxoplasma antibodies was found to be higher in women from rural areas where contact with soil is common. However, of the personal or social characteristics investigated, only ingestion of raw meat is found to be statistically significant. 44