Sezaryen ve normal doğum yapmış kadınlarda postpartum depresyon ve yorgunluk düzeylerinin incelenmesi
Examining depression and fatigue levels of casarean section and gave birth vaginally postpartum in the women
- Tez No: 260746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA DENİZ SAYINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Postpartum dönem; doğumdan sonra annenin gebelik öncesi fizyolojik ve psikolojik özelliklerine dönmesi için geçen 6 haftalık bir süredir. Bu dönemde görülebilen, yorgunluk ve depresyon beraber seyreden iki major psikolojik problemdir. Bu çalışmada amaç; Eskişehir il merkezinde yaşayan, doğum sonu 1- 40. gündeki sezaryen ve normal doğum yapmış kadınlarda depresyon ve yorgunluk düzeylerinin belirlenmesidir. Çalışma, Eskişehir Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde 1 Aralık 2008 ve 31 Ocak 2009 tarihleri arasında doğum yapan, doğum sonrası 1- 40 gününde olan, çalışmaya katılmayı kabul eden 509 kadın üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılan kadınlardan bilgilendirilmiş yazılı onamları alındıktan sonra, araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyo-Demoğrafik ve Obstetrik Özellikleri Tanılama Soru Formu ile Edinburg Doğum Sonu Depresyon Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Yorgunluk Değerlendirme Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulandı. İstatistiksel değerlendirmede Ki kare testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, T testi, Sperman Correlation analizi yapıldı. Postpartum depresyon sıklığı %27,7 (n:141) olarak saptandı. Postpartum dönemde depresyon varlığı; öğrenim düzeyi, aile gelir düzeyi, çalışma durumu, doğum sayısı, postpartum dönemde sorun yaşama durumu ve düşük sosyal destek düzeyi ile ilişkiliydi. Yorgunluk puan ortalaması 26,50 + 10,31 olarak saptandı. Postpartum dönemde yaşanan yorgunluğun, öğrenim düzeyi, çalışma durumu, son iki gebelik arası süre, doğum sayısı, postpartum dönemde sorun yaşama, postpartum dönemde bebekte sorun yaşama, postpartum dönemde bebeğin yoğun bakımda kalması, yaşayan çocuk sayısı ve düşük sosyal destek düzeyi ile ilişki saptandı.Sonuç olarak; postpartum dönemdeki kadınların depresyon ve yorgunluk düzeyleri yüksek bulundu. Ayrıca bu kadınlarda sosyal destek eksikliğinin depresyon riskini ve yorgunluk düzeyini arttırdığı belirlendi. Bu bağlamda postpartum dönemde hem annelerin hemde yenidoğan bebeklerinin sağlıklı olma durumlarını sürdürebilmeleri için, kadınların depresyon açısından taranması, yorgunlukla baş etme mekanizmaları geliştirmelerine yönelik eğitimlerin verilmesi ve sosyal desteğin arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Postpartum period; after birth physiological and psychological characteristics of the mother's pregnancy before the return is for the last 6-week period. Can be seen in this period, fatigue and depression at the same time watching the two major psychological problems.this aim of this study, who live in central Eskişehir province, the birth of the 1st - 40th days following cesarean section and gave birth normally to determine the levels of depression and fatigue in women. 509 women which having a birth between 1 st. December 2008- 31 st. January 2009 in Eskişehir Women Birth and Child İlnesses Hospital, being 1-40.days after birth, accepting to join into studying were included. After taking well-informed written approval of women,developed in researchers socia- demograpfic and obstetric evaluation questionnaire, Edinburgh Postpartum Depression Scale ( EPDS), Multidimensional Assessment Of Fatigue Scale ( MAF ), Multidimenssional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), tool were applied. Ki kare, Oneway Anova, t-test and Spearman Correlation Analaize were used for statistical evaluation of datas.Postpartum depression freguency in the studying was determined as %27.7 (n:141). Depression existence in postpartum period related to their education levels, family income level, working condition, birth number, having problem in paostpartum period and low level of social support. Fatigue point average was counted 26.50 ± 10.31. it was determined that the fatigue in postpartum period related to education level, working condition, time between last two pregnancy, birth number, having problem in postpartum period, having problem with the baby in postpartum period, the baby staying intensive care unit in postpartum period, living children number and low level of social support. As a result of women in the postpartum period have found high levels of depression an fatigue. Morever, this lack of social support in women were found to be associated with depression anf fatigue. in postpartum period screening fordepression, develop mechanisms for coping with fatigue of traning given and increasing their social support levels to create healtly generation and mother. İn this context,the postpartum period both mothers and newborn babies are healtly conditions continue in order to all women should be for depression be secreened, develop mechanisms for coping with fatigue of traning given and increasing their social support levels.