Püskürtme şekillendirme değişkenlerinin Al-Si alaşım özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of spray forming parameters on the Al-Si alloy properties
- Tez No: 237950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Püskürtme şekillendirme yöntemi gaz atomizasyonu yöntemi ile üretilen yarı katı metal tozlarının bir altlık üzerinde biriktirilmesiyle kütle oluşturulması işlemidir. Bu çalışmada Dumlupınar Üniversitesi Gaz Atomizasyonu ünitesi kullanılarak püskürtme şekillendirme deneyleri yapılmıştır. 450 mm mesafede bulunan altlık üzerinde biriktirilen toz kütleleri incelenerek püskürtme şekillendirme işleminin Al-Si alaşımı özelliklerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca, gaz atomizasyonu ve püskürtme şekillendirme değişkenlerinin mikroyapıya etkileri ve kırılma yüzeyleri, optik mikroskop, elektron mikroskobu ve EDS analizi, XRD, DTA/TG analizleri, mikrosertlikleri, görünür yoğunlukları incelenmiştir. Oluşturulan kütlelerde Si tanelerinin Al matris içerisinde homojen olarak dağıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In spray forming, an alloy is gas atomized and semi-solid sprayed droplets are deposited onto a substrat. In this study, spray forming experiments were carried out by using Dumlupınar Gas Atomisation unit. Deposited Al-Si alloys was investigated to determine the effect of spray parameters on the Al-Si alloys. Furthermore, the effect of deposition and gas atomization parameters on the microstructure of Al-Si alloys and over sprayed powders were investigated by SEM, EDS, XRD, DTA analysis. It is observed that Si particulates homogeneously distributed in the Aluminium matrix.