Saf ve katkılandırılmış Bi4Ge3O12 kristalinin termolüminesans özelliklerinin incelenmesi
The investigation of thermoluminescence properties of pure and doped Bi4Ge3O12 crystals
  1. Tez No: 237976
  2. Yazar: GÖZDE ARICILAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada hem saf hem de çeşitli nadir toprak iyonları ve metal iyonları ile katkılandırılmış Bi4Ge3O12 (BGO) tek kristalinin termolüminesans özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla örnekler farklı dozlarda (300, 600 ve 900 Gy) X-ışınına maruz bırakılmıştır ve 50-400 oC sıcaklık aralığında farklı ısıtma hızları (2, 5 ve 10 oC/s) kullanılarak ısıtılmıştır. Bu şekilde yapılarak hem ışınlama dozunun hem de ısıtma hızının TL piklerine olan etkisi incelenmiştir.X-ışınına maruz bırakılan saf BGO kristalinin termolüminesans parıldama eğrilerinde 110 oC ve 250 oC de pikler gözlenirken nadir toprak iyonları ile katkılandırılmış olanlarda yine 110 oC ve 275 oC de termolüminesans pikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermoluminescence characteristics of both pure and doped Bi4Ge3O12 (BGO) with Nd for different concentrations and Eu at 3 ppm have been analyzed. Fort this reason, all samples are exposed to X-ray for different doses (300, 600 and 900 Gy) and heated with different heating rates (2, 5 and 10 oC/s) in the 50-400 oC temperature ranges. Thus effect (role) of exposed dose and heating rate is investigated for TL peaks.The temperatures of the glow peaks are seen at 110 oC ve 250 oC for pure BGO crystal induced by X-ray irradiation. As regard to doped with rare-earth it has been seen that Nd and Eu doped has been contributed at 250 oC and 110 oC respectively.