Ege denizi kıyılarında bulunan bazı makro alg türlerinin antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerinin saptanması
Antimicrobial and antioxidant activities of some macro algae from Aegean sea
  1. Tez No: 237979
  2. Yazar: ZERRİN ÇAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada; birinci bölümünde, Ayvalık, Çandarlı, Çeşme ve Kuşadası bölgelerinden toplanan 6 farklı makro alg türünün (Cystoseira barbata, Cystoseira compressa, Sargassum acinarium, Codium fragile, Enteromorpha linza, Jania longifurca,) antimikrobiyal ( antibakteriyal ve antifungal) aktiviteleri incelenmiştir. İki farklı ekstraksiyon yöntemine göre kloroform ve metanol çözgenleri kullanılarak elde edilen ekstraktlar, kuyu-difüzyon yöntemine göre antimikrobiyal etki yönünden incelenmiştir. İnhibisyon etki, 10 farklı test mikroorganizmasına karşı saptanmıştır. Kullanılan mikroorganizmalar; Staphylococcus aureus ATCC 6538p, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus cereus ATCC 7064, Salmonella typhimuriumCCM 583, Enterobacter cloacae ATCC 13047D, Escherichia coli , Candida albicans ATCC 10231, Proteus vulgaris ATCC 6897 `dir. Her bir ekstraktın verim hesabı yapılarak, uygun dilüsyonlardan sonra test mikroorganizmalarına karşı denenmiş ve inhibisyon etkisi zon çapları olarak ölçülmüştür. Sonuçlarda tüm alg türlerinin bazı ekstraktlarında belirgin inhibisyon zonları elde edilmiştir, en yüksek inhibisyon etki ise Codium fragile ve Enteromorpha linza türlerinde gözlenmiştir. Bu türlerde antimikrobiyal etki daha çok Bacillus türleri, E.coli, ve Enterococcus faecalis'e karşı gözlenmiştir.Çalışmamızın ikinci bölümünde, yine aynı bölgelerden toplanan 6 farklı makro alg türü (Padina pavonica, Sargassum acinarium, Cystoseira barbata, Jania rubens, Caulerpa racemosa, Laurencia obtusa ) antioksidan etkinliği yönünden incelenmiştir. Antioksidan kapasite spektrofotometrik olarak ve HPLC cihazının kullanılması ile kromotografik olarak ölçülmüştür. Antioksidan enzimlerden glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzimi, canlı sistemlerde reaktif oksijen türlerinden kaynaklanan hasar etkilerinin giderilmesinde önemli roller oynamaktadır. Glutatyon peroksidaz enzim aktivitesi ve hücre membran hasarının göstergesi olan lipid peroksidasyon (LPO) düzeyleri, alg türlerinde ölçülmüştür. Lipid peroksidasyon düzeylerinde anlamlı korelasyon saptanması için, örneklerin toplam protein içeriği de spektrofotometrik olarak ölçülmüş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. GSH-Px etkinliği bakımından en yüksek düzey Padina pavonica (13,775 U/L) türünde elde edilirken, en yüksek lipid peroksidasyon ürünü olan malondialdehid (MDA) değeri ise Sargassum acinarium (2,228 mmol/mgr) türünden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, six different macro algae species (Cystoseira barbata, Cystoseira compressa, Sargassum acinarium, Codium fragile tomentosoides, Enteromorpha linza, Jania longifurca,) were investigated for their antimicrobial (antibacterial and antifungal) activity. Two different extraction method were used for chloroform and methanol extraction and then well diffusion method was used for measure the activity inhibition zones. The microorganisms that were used are; Staphylococcus aureus ATCC 6538p, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus cereus ATCC 7064,Salmonella typhimuriumCCM 583, Enterobacter cloacae ATCC 13047D, Escherichia coli , Candida albicans ATCC 10231, Proteus vulgaris ATCC 6897. Codium fragile and Enteromorpha linza extracts showed the highest inhibitory effect on some strains.Second part of this study, six different macro algae species (Padina pavonica, Sargassum acinarium, Cystoseira barbata, , Jania longifurca, Caulerpa racemosa, Laurencia obtusa ) which were collected from the Aegean Sea were investigated for their antioxidant activity. Antioxidant enzyme glutathione peroxidase (GPx), in vivo play important roles for removal of damaging effects caused by reactive ocygen species in living organisms. The activity of this enzyme and lipid peroxidation (LPO) levels of as a membrane damage marker were investigated in these algae. Tests are performed by tho methods; spectrophotometrically and high pure liquid chromotography technique. The total protein contents of the algal samples were measured by BCA method. Highest antioxidant activity according to GPX was measured from Padina pavonica (13,775 U/L), it was followed by Sargassum acinarium, Jania longifurca, Caulerpa racemosa, Laurencia obtusa and Cystoseira barbata. While highest protein content was measured in L. obtusa, the lowest protein was measured in S. acinarum. As the results of MDA/protein (mg) contents were compared, S. acinarum had the highest activity.