Bazı 2,5 piridinedikarboksilil asit metal halojen bileşiklerinin sentezlenmesi ve yapılarının titreşimsel spektroskopi ile incelenmesi
Some 2,5 pyridinedicarboxylic acid metal halide complexes have been chemically synthesised and their construction have been analyzed with vibration spectroscopy
  1. Tez No: 237978
  2. Yazar: EVREN ÇULCULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHEMT ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada genel formülleri Ni(2,5 PDA)Cl2, Hg(2,5 PDA) Cl2, Cu(2,5 PDA)CI2, Fe(2,5 PDA)Cl2, Mn(2,5 PDA)Cl2 , Co(2,5 PDA)Br2 , Co(2,5 PDA)Cl2 , Zn(2,5 PDA)Cl2 , Zn(2,5 PDA)Br2 , Ni(2,5 PDA)Br2 ve Cu(2,5 PDA)Br2 ile verilen bazı 2,5 piridinedikarboksilik asit metal halojen bileşikleri kimyasal yolla ilk kez sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin, KBr disk metodu kullanılarak, 4000-400 cm-1 bölgesinde IR spektrumları kaydedildi. Kaydedilen spektrumların incelenmesi sonucunda serbest ligand molekülünün titreşim frekans değerlerinin bileşik yapıda farklılık gösterdiği ve bu farklılıkların metal ve halojene göre değiştiği bulundu. Bileşiklerin kimyasal formülleri yapılan elemental analizler sonucunda belirlendi. Analiz sonuçları ve frekans kaymalarına göre bileşikler için mümkün geometrik yapılar açıklandı
Özet (Çeviri)
In this study, some 2,5 pyridinedicarboxylic acid metal halide complexes that are givenwith the formula Ni(2,5 PDA)Cl2, Hg(2,5 PDA) Cl2, Cu(2,5 PDA)I2, Fe(2,5 PDA)Cl2, Mn(2,5 PDA)Cl2 , Co(2,5 PDA)Br2 , Co(2,5 PDA)Cl2 , Zn(2,5 PDA)Cl2 , Zn(2,5 PDA)Br2 , Ni(2,5 PDA)Br2 and Cu(2,5 PDA)Br2 have been chemically synthesised for the first time .The infrared spectra of the prepared complexes were reported in 4000-400 cm-1 region by KBr disc method .As a results of the reported IR spectra ,it is are found that the vibrational frequency values of ligand molecule are shifted to complex structure and this shifts depend on metal and halogen atoms .The chemical formulas of complexes are determined by the elemental analysis results. The proposed geometrical structure for complexes were explained according to analysis results and frequency shifts.