Calibration and evaluation of Wavewatch III under extreme conditions in eastern mediterranean and aegean sea basin
Doğu Akdeniz ve Ege Denizi baseninde fırtına koşulları altında Wavewatch III dalga modelinin performansının değerlendirilmesi ve kalibrasyonun yapılması
- Tez No: 582439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada, Doğu Akdeniz ve Ege denizi baseninde fırtına koşulları altında WAVEWATCH III dalga modelinin kalibrasyonu Climate Forecast System Reanalysis rüzgar verisi kullanılarak yapıldı. İstatistik analiz metodları kullanılarak WAVEWATCH III modelinde bulunan beş kaynak terimi içerisinde en iyi performansı veren kaynak terimi bulundu. Bu çalışmada POSEIDON ölçüm ağı şamandıralarından Buoy 61277, Athos, Lesvos, Mykonos, Santos, Saronic ve Skyros şamandıralarına ek olarak daha önce kullanılmamış olan Meteoroloji Genel Müdürlüğüne ait üç yeni şamandıranın verisi kullanıldı. Yeni şamandıralardan iki tanesi Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında yer almakta olup, bu bölge için ilk defa uzun süreli ölçüm sağlanmaktadır. WAVEWATCH III modelinde bulunan rüzgar dalga etkileşimi, soğulan dalgalara bağlı enerji kaybı ve dalga-dalga etkileşimi parametrelerin kalibrasyonu şamandıra verisi arasından seçilen sekiz fırtına kullanılarak yapıldı. Kalibrasyon çalışması sırasında Ege Denizinde karaya yakın olan bazı bölgelerde model tarafından yapılan rüzgar interpolasyonlarının girdi kalitesini bozduğu gözlendi. Kalibre edilen model, özellikle rüzgar girdisinin sahaya göre daha düşük olduğu durumlarda, ST4 için kullanılan varsayılan ayarlara göre daha iyi performans göstermektedir. Ayrıca kalibre edilmiş model Akdeniz'de Ege'ye göre daha iyi sonuç vermektedir. Bu farkın rüzgar verisi ve modelin mekansal interpolasyonunun etkilerinden aynaklandığı düşünülmektedir. Bu etkilerin daha ayrıntılı şekilde araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, performance of WAVEWATCH III under extreme waves in Eastern Mediterranean Sea and Aegean Sea is assessed using Climate Forecast System Reanalysis wind data. Best source term is selected from all five source terms that is available in WAVEWATCH III for representation of wind waves in the region. Calibration of the selected source term is conducted for Aegean Sea and Turkish Coast of Mediterranean Sea. Three new Turkish State Meteorological Service buoys are utilized in the study which were never used for the calibration of extreme events in addition to Buoy 61277, Athos, Lesvos, Mykonos, Santos, Saronic and Skyros buoys from POSEIDON network. Two of these new buoys are located in the Turkish Coast of Mediterranean Sea and these buoys provide insight into wave characteristics in the region for the first time. Calibration for wind-wave input term parameters, swell dissipation parameters and wave-wave interaction parameters is conducted in the Aegean and Turkish Coast of Mediterranean Sea for eight case studies. It has been observed that in some regions which are close to land in Aegean Sea, wind interpolation performed by the model reduced the quality of input data. Four addition storms were modelled with the calibrated model setup. Overall, the calibrated model performs better than default parameterization of WAVEWATCH III, ST4 default source term for those cases where the wind input data underestimates the field conditions. These validation results are in a good agreement with buoy data for Antalya and Silifke Buoys. However, for the Aegean Sea, although the calibrated model setup performs significantly better, further improvement is still required both in wind input data as well as a better understanding of the spatial interpolation of the model.