Ağır ve tehlikeli işlerde çalışan iş görenlerde zorlanmaya neden olan çalışma duruşlarının analizi
Analysis of working postures that cause strain on workers that work in dangerous
  1. Tez No: 238000
  2. Yazar: MEHLİKA KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışma duruşları, emek yoğun üretim sistemlerinde ergonominin üzerinde yoğunlaştığı konulardan biridir. Ergonomi ve iş etüdünün temel amaçlarından biri de, üretime katkısı olmayan tüm eylem ve faaliyetlerin ortadan kaldırılmasıdır. İnsanın iş stresinin ve yorgunluğunun azaltılması verimliliğe ve maliyete büyük katkılar sağlayacaktır. Bu da çalışma duruşlarının önemini daha da arttırmaktadır.Bu çalışmada, iş görenlerin çalışma duruşları OWAS ve REBA yöntemleri ile incelenmiştir. Araştırma, Ağır ve Tehlikeli İşler olarak tanımlanan metal eşya imalatı, metalürji sanayi, yapı işleri, ağaç işleri, taş işlerinde yürütülmüştür. Bunlardan en tehlikeli çalışma duruşu kategorisine sahip çalışanlar dördüncü kategoride %22 ile metalürji sektöründeki döküm işçileri bulunmuştur. Üçüncü ve dördüncü kategori birlikte değerlendirdiğinde ise %34 lük oranlarla metal ve yapı işleri, % 32'lik oranla metalurji sektöründe tehlikeli çalışma duruşlarının bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ergonomics mostly studied about postures in labor depended production systems. The main aims of ergonomics and work study are decrease cost, idle times and eliminates valueless activities. Decreasing work stress and fatigue will affect efficiency and costs. These will increase the importance of working postures.In this study OWAS and REBA methods are explained. In this research five sector are chosen which are called as dangerous and heavy works. These sectors are metal goods production, metallurgy, construction, wood goods production, stone process. The worst working postures are in metallurgy sector because it has 22% category four working postures. If both fourth and third categories are considered together the metal goods production with ratio 34% and metallurgy with ratio 32% are found.