Kovaryans matrisinin özdeğerlerinin aralık tahminlerinin simülasyonla belirlenmesi
The determination of intervals estimations of the eigenvalues of covariance matrices
- Tez No: 238006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde örneklem kovaryans matrisinin tüm karakteristik kökleri için güven aralıkları araştırıldı, bu kökler için güven aralıkları elde edildi. Monte Carlo simülasyonlarının sonuçlarına dayanan başka bir güven aralığı öngörüldü. Bu güven aralıkları simülasyona dayandığı için yığın kovaryans matrisinin en büyük ve en küçük karakteristik kökleri arasındaki fark büyük olduğu zaman bu yeni güven aralıklarının diğerlerine nazaran daha dar ve daha kesin bir doğrulukta olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Confidence intervals for all of the characteristic roots of a sample covariance matrix are derived. Using a perturbation expansion, we obtain a new confidence interval for these roots. Then, we propose another confidence interval based on the results of Monte Carlo simulations. Since it is based on simulations, this new confidence interval is both narrower and more accurate than others when the difference between the largest and smallest characteristic roots of the population covariance matrix is large.