Eksojen kobalt ilave edilen veya edilmeyen rasyonların etlik piliçlerin performans özelliklerine etkileri
The effects of rations with or without exogenous cobalt addition on performance traits of broilers
- Tez No: 238007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SEFA PARLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu deneme; eksojen kobalt ilave edilen veya edilmeyen rasyonların etlik piliçlerin performans ve karkas özelliklerine etkilerini belirleyebilmek için yürütülmüştür. Günlük yaşta-dişi cinsiyette-Ross 308 hattı ticari etlik civcivlerin kullanıldığı bu denemede, hayvanlar 100 ppb ilave kobalt içeren veya içermeyen rasyonlarla 6 hafta süreyle yemlenmişlerdir.Deneme sonu itibariyle, 0-3 haftalık dönem için gruplar arasında yem değerlendirme katsayısı, canlı ağırlık kazancı ve yem tüketimi bakımından gözlemlenen grup ortalamaları arasındaki farklılıklar önemsiz, ancak 4-6 haftalık dönem için söz konusu performans kriterleri bakımından gözlemlenen grup ortalamaları arasındaki farklılıklar ise önemli bulunmuştur (P
Özet (Çeviri)
This study was carried out determining the effects of diets with 100 ppb cobalt addition or without cobalt addition on performance and carcass characteristics of female broilers.A 42 ? day feeding trial involving 320, female-day old ? Ross 308 commercial line was carried out in a completely design by dividing into 2 groups of 4 replicates of 40 chicks each. Performance criteria such as feed consumption, live weight gain, feed conversion ratio were measured for each week. Feed and water were ad libitum.At the end of trial, rations with or without cobalt addition did not have any significant effect on feed consumption, live weight gain, feed conversion ratio for first 0 ? 3 weeks.