IEEE 802.16-2004 fiziksel katmanı için kanal kestirimi ve kanal denkleştirme benzetimi
Simulation of channel estimation and channel equalization for IEEE 802.16-2004 physical layer
- Tez No: 238016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde insanların büyük çoğunluğu, kablolu teknolojilere bağımlı kalmadan, her türlü veri iletişimini kablosuz ağlar yardımıyla gerçekleştirmek istemektedir. Bu nedenle son yıllarda, kablosuz geniş bant teknolojileri üzerine yapılan çalışmalar giderek artmış ve kablosuz iletişim abonelerinin sayısı kablolu abonelerinin sayısından fazla hale gelmiştir. Bu çalışmada, OFDM tabanlı IEEE 802.16-2004 standardının fiziksel katmanı incelenmiştir. Kanal katsayılarının bilindiği durum, frekans bölgesi kanal kestirimi ve zaman bölgesi kanal kestirimi incelenmiş ve benzetimi yapılmıştır. Ayrıca, frekans bölgesi kanal denkleştirici ile onun alternatifi olan, kanaldaki enerjiyi toplayarak çok yollu yayılım çeşitlemesi sağlayan, zaman bölgesi kanal denkleştirici CMF-DFE de incelenmiş ve benzetimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the vast majority of people want to perform all kinds of communications via wireless network, without depending on cable technologies. Therefore, researches on wireless broadband technologies have been recently increased and the number of wireless subscribers is more than that of cable subscribers. In this study, OFDM-based physical layer of IEEE 802.16-2004 standard was examined. The case where the channel coefficients are known, the frequency domain channel estimation and time domain channel estimation were examined and simulation were carried out. Moreover, the frequency domain channel equalizer and its alternative that is time domain channel equalizer CMF-DFE, which collects the energy that enables multipath spread variation, were also investigated.