Tereyağının margarinle tağşişinin tespitinde yağ sabiteleri ve duyusal analize dayalı araştırmalar
Researches based on fat constants and organoleptical evaluations for determination of adulteration of butter by margarine
  1. Tez No: 238030
  2. Yazar: DEREN TAHMAS KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, tereyağına margarin katılarak yapılan tağşişleri belirlemeye yardımcı olmak için planlanmıştır. Bu amaçla sade tereyağı, sade margarin ve tereyağına %10'ar artışla %90'a kadar margarin karıştırılarak hazırlanan toplam 66 adet örnekte (2 farklı margarin çeşidi ile 3 tekerrürlü olarak 11 farklı katkı düzeyinde) yağ sabiteleri (erime noktası, refraktometre indisi, Reichert-Meissl sayısı, Polenske sayısı, sabunlaşma sayısı ve iyot sayısı) analiz sonuçlarındaki değişimler tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan yararlanarak margarin katkı ve düzeyi hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was focused on the adulteration of butter by margarine. For this purpose, the samples of pure butter, pure margarine and replacement of butter by margarine at a ratio of 10%, 20% ? 90% were prepared and some fat constants including melting point, refractive index, Reichert-Meissl number, Polenske number, saponification number and iodine number were measured for 66 samples (2 types of margarine ? 11 different margarine replacements ? 3 replicates).