İnek, manda, koyun ve keçi sütlerinden üretilen yoğurtların bazı kalite özelliklerinin tespiti ve aroma profillerinin belirlenmesi
Determination of some quality properties and aroma profiles of yoghurts produced from cow, buffalo, sheep and goat milks
  1. Tez No: 238029
  2. Yazar: TUBA ERKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, inek, manda, koyun ve keçi sütlerinden üretilen yoğurtların bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Yoğurtların aroma bileşikleri incelenerek aromatik farklılıklarının ortaya konulmasına da çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; süt çeşidi değişkeninin incelenen tüm kimyasal özellikler üzerine etkisi istatistiksel olarak çok önemli (p0,05) bulunmuştur. Muhafaza süresi değişkeni, S. thermophilus ve L. bulgaricus sayıları üzerine etkisi istatistiksel olarak çok önemli (p0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study physical, chemical, microbiological and sensory properties of yoghurts produced from cow, buffalo, sheep and goat milks were examined. Aromatic differences of yoghurts were studied examining the aroma compunds of yoghurts. According to the study results, the effect of milk type variation on all of the chemical properties was found to be statistically highly significant (p0,05). The effect of storage period variation on the counts of S. thermophilus and L. bulgaricus was found to be statistically highly significant (p0,05).