Pyronin B ve pyronin Y bileşiklerinin polivinil sülfatlı ortamda fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
An investigation of photophysical properties of pyronin B and pyronin Y in polyvinil sulfate medium
  1. Tez No: 238043
  2. Yazar: MUZAFFER TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ksanten türevlerinden olan Pyronin B (PyB) ve Pyronin Y (PyY)'nin polivinil sülfat ile etkileşimi moleküler absorpsiyon ve floresans spektroskopi teknikleri kullanılarak incelendi. Katyonik dye bileşiklerinden PyB ve PyY'nin negatif yüklü polielektrolit polivinil sülfat ile olan etkileşimi sonucunda her iki dye bileşiğinin konsantrasyonunun artırılmasıyla absorpsiyon spektrumlarında monomer bandına göre mavi bölgeye kaymış yeni bir bandın oluşumu gözlendi. Moleküler eksiton teorisine göre, H agregat olarak adlandırılan bu oluşumun, floresans özellik göstermemesi iki dye bileşiğinin polivinil sülfatlı ortamda floresans kuantum verimlerinde azalmaya neden olduğu belirlenmiştir. Bu sistem için dimer-monomer dengesinin yanı sıra, sıcaklığın bir fonksiyonu olarak dimerizasyon dengesi üzerine etki eden faktörler bazı termodinamik parametrelerle tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Molecular dynamics of Pyronin B (PyB) and Pyronin Y (PyY) which are xanthenes derivatives in polyvinyl sulphate medium were investigated by using molecular absorption and fluorescence spectroscopy techniques. It was observed that interactions between negatively charged polyvinyl sulphate and cationic dye compound PyB and PyY cause a new blue-shifted absorption band compared to the monomer absorption band by increasing dye concentration. According to the exciton theory; this new band is called as H aggregate. Owing to non fluorescence properties of H aggregate, a decrease in fluorescence quantum yields of both compounds in polyvinyl sulphate medium was observed. For this system, dimer-monomer equilibrium was discussed by employing some thermodynamic parameters which were determined as a function of temperature.