Pyronin türevlerinin sulu ortamda kimyasal sensör olabilme özelliklerinin floresans spektroskopisi tekniğiyle belirlenmesi: oksijen sensörü
- Tez No: 76889
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ONGANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Pyronin B ve Pyronin Y maddelerinin kimyasal sensör olma özellikleri sıcaklığın, fonksiyonu olarak, floresans spektroskopi tekniği ile sulu ortamda moleküler oksijen % varlığında kuençleşme prosesleri esas alınarak incelendi. Sonuçlar Stern- Volmer modeline göre değerlendirildiğinde; Pyronin B ve Pyronin Y maddelerinin dinamik kuençleşmeye maruz kaldıkları, kuençleşme ve difuzyon hız sabitleri karşılaştırıldığında ise kuençleşme reaksiyonunun difuzyon kontrollü olduğu görüldü. Floresans şiddetinin kuençleşme hızının viskoziteye bağlılığı incelendi ve bu hızın Pyronin B de Pyronin Y den daha fazla viskoziteye bağlı olduğu tespit edildi. Yapılan değerlendirmeler neticesinde bu iki bileşiğin sulu ortamda oksijen molekülünün varlığına hassas olduğu gözlendi. Bu yönüyle, Pyronin B ve Pyronin Y bileşiklerinin oksijen sensör olarak kullanılabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The features of whether Pyronin B and Pyronin Y could be chemical sensors in the aqueous media for the presence of the molecular oxygen were investigated by using fluorescence spectroscopy technique in which quenching processes were taken into account. The results of the experiments were interpreted according to the Stern- Volmer method. This turned out that Pyronin B and Pyronin Y obeyed dynamic quenching, moreover, fluorescence quenching rate constants and diffusion rate constants were compared to each other, the quenching process was diffusion-controlled. As the dependence of the rate of fluorescence intensity quenching on viscosity was studied, the quenching rate of Pyronin B's fluorescence intensity indicated much more dependency on viscosity than that of Pyronin Y's. As a result these dye compounds exhibited noticeable response to the presence of molecular oxygen in the aqueous solution. From this point of evaluation, one may assume that Pyronin B and Pyronin Y could be used as oxygen sensor in the aqueous solutions.