Pyronin bileşiklerinin fotofiziksel özelliklerinin ters misel ortamında incelenmesi
An investigation of photophysical properties of pyronin compounds in reverse micelle medium
  1. Tez No: 232352
  2. Yazar: TUĞBA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ONGANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziPYRONİN BİLEŞİKLERİNİN FOTOFİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN TERS MİSEL ORTAMINDA İNCELENMESİTuğba ŞENGÜLAtatürk ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüKimya Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Yavuz ONGANERKsanten türevi boyar maddelerden olan Pyronin Y ve Pyronin B bileşiklerinin, ters misel sistemlerde absorpsiyon ve floresans spektroskopi teknikleriyle fotofiziksel özellikleri incelendi. Polar ortamda çözünebilen boyar maddeler, ters misel ortamında misel merkezinde oluşan nanometre boyutundaki su havuzlarında konumlandı. Bu sınırlı alanlarda bulunan floroforların absorpsiyon ve emisyon spektrumları alındı. Absorpsiyon ve emisyon spektrumlarının bant maksimumlarında, surfaktant bileşiği olan Aerosol-OT (AOT)'nin anyonik baş grupları ile katyonik karakterli floroforlar arasındaki elektrostatik etkileşmeden kaynaklanan, önce maviye daha sonra kırmızı bölgeye kaymalar gözlendi. Aynı zamanda absorpsiyon ve emisyon bant şiddetlerinin de değiştiği görüldü. Pyronin Y bileşiğinin absorpsiyon ve emisyon spektrumlarında monomer bandına göre mavi bölgeye kaymış yeni bir bandın oluşumu gözlendi. Floroforların floresans kuantum verimleri ve floresans ömrü değerleri de su ve ters misel ortamlar için belirlendi. Bu değerler ters misel ortam içerisinde değişiklik gösterdi. Sistem üzerine sıcaklığın etkisi incelenerek sıcaklık değişiminin fotofiziksel özellikler üzerinde nasıl bir etki yaptığı incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisAN INVESTIGATION OF PHOTOPHYSICAL PROPERTIES OF PYRONIN COMPOUNDS IN REVERSE MICELLE MEDIUMTuğba ŞENGÜLAtatürk UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of ChemistrySupervisor: Prof. Dr. Yavuz ONGANERPhotophysical properties of Pyronine B and Pyronine Y, which are xanthene derivatives, in reverse micelle medium were investigated by using absorption and fluorescence spectroscopy techniques. Dye compounds, which are soluble in polar media, were located in nanometer sized water pools which was formed in the micelle center of reverse micelle media. Absorption and emission spectra of fluorophores located in these limited areas were determined. Blue and red shifts were observed in absorption and emission spectra due to the electrostatic interactions between the anionic head-groups of Aerosol-OT (AOT), surfactant compound, and cationic fluorophores. Alteration in band intensity was also seen. It was observed that in the absorption and emission spectra of Pyronin Y a new blue-shifted band (a second species causing emission) occured as compared to the monomer band. Fluorescence quantum yield and fluorescence lifetime values of fluorophores were also determined. These data varied in reverse micelle. The effect of temperature on the system was perceived by means of the changes in photophysical features.