Kalorik sınırlamanın tatlı su rotiferi (Brachionus calyciflorus)'nde ısı stres gen (HSP70) ekspresyonu ve popülasyon yoğunluğu üzerine etkisi
The effects of caloric restriction on the heat shock protein (HSP70) and population density of fresh water rotifer (Brachionus calyciflorus)
- Tez No: 238084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ADEM TEKİNAY, DOÇ. DR. ABDULKADİR ÇİLTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, kalorik sınırlamanın (KS) tatlı su rotiferi (Brachionus calyciflorus)'nde HSP70 ekspresyonu ve popülasyon yoğunluğu üzerine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen dizilim bilgilerinden HSP70 genine ait herhangi bir homoloji saptanamamış ve KS'nin bu genin ekspresyonu üzerine etkisi belirlenememiştir.KS deneyleri 12, 24, 36, 48, 60, 72 saat aralıkla 1,5×106 hücre/mL Chlorella sp. ile beslenen ve tamamen aç bırakılan rotifer gruplarından oluşturulmuştur. Uygulanan KS şartlarında en yüksek popülasyon yoğunluğu denemenin 5. günü itibariyle 12 saat aralıkla beslenen grupta (269±40,12 birey mL-1), en düşük yoğunluk ise 72 saat aralıkla beslenen grup ile (40,75±7,22 birey mL-1) tamamen aç bırakılan grupta elde edilmiştir (15,0±0,816 birey mL-1). Popülasyon artış oranları (r) arasında en yüksek r değeri 0,608±0,73 ile 12 saatte bir beslenen grupta kaydedilirken en düşük değer -0,239±0,050 ile tamamen aç bırakılan grupta elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of caloric restriction (CR) on HSP70 expression and population density in freshwater rotifer (Brachionus calyciflorus) was investigated in this study. There wasn?t any homology observed between hold sequence and HSP70 gene and the effect of CR on the expression of this gene wasn?t determined.CR groups consisted of 12, 24, 36, 48, 60, 72 hour intervals fed with 1.5 × 106 cells/mL Chlorella sp and starved rotifers. Under CR conditions, highest population density was observed in the group fed at 12-hour intervals (269±40.12 individual mL-1), while the lowest population densities were observed in the group fed at 72-hour intervals and in the group that starved (40.75±7.22 ind. mL-1 and 15±0,816 ind. mL-1, respectively) at day 5 of the experiment. Highest population growth rate (r) was recorded in the group fed at 12-hour intervals (0.608±0.73), the lowest r was recorded in starved group (-0,239±0,050).