Vorteks tüp modelleri
Vortex tube models
  1. Tez No: 238085
  2. Yazar: ÖMER FARUK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
1928 yılında, bir metalurjist ve fizikçi olan Fransız bilim adamı Georges Joseph Ranque tarafından keşfedilmesinden itibaren, vorteks tüpleri, teorik ve pratik uygulama açısından oldukça ilgi çeken bir konu olmuştur. Yaygın olarak ?Ranque-Hilsch Vorteks Tüpü? ismi ile anılan bu tüpler günümüzde çok çeşitli kullanım alanları bulmakta ve ticari firmalar tarafından seri imalatları yapılmaktadır. Bu tezde, vorteks tüplerden elde edilebilecek sıcak ve soğuk akım sıcaklıklarını belirlemek için çeşitli araştırmacılar tarafından geliştirilmiş olan vorteks tüp modelleri incelenmiştir. Bu vorteks tüp modelleri sıcak çıkış tarafındaki sıcaklık artışı üst limitinin ve soğuk çıkış tarafındaki sıcaklık düşümü alt limitinin hesaplanmasında kullanılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca deneysel sistem kullanılarak soğuk akım kütlesel debi oranının ve giriş basınçlarının sıcak ve soğuk akım sıcaklıklarına etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since its discovery in 1928 by a Frenchman, metallurgist and phycsist Georges Joseph Ranque, the vortex tube has been the subject of considerable interest both from the theoretical and practical application standpoints. These tubes, widely called as ?Ranque-Hilsch Vortex Tube?, have found many applications and mass-manufactured by commercial companies. On this thesis, vortex tube models developed by various researchers for the determination of hot and cold stream temperatures that can be obtained from vortex tubes, are investigated. These vortex tube models are used to calculate the upper limit for the temperature increase on the hot side and the lower limit for the temperature reduction on the cold side. The results obtained from these models have been compared with each other. In addition, using an experimental set up, the effect of the cold air mass ratio and the inlet pressure on the cold and hot temperatures is determined.