Ağrı ili Murat nehri ile Erzurum ili Aras nehrinden yakalanan bazı balıkların endohelmintlerinin araştırılması
Investigations of the endohelminths of some fish from Murat river (Ağri) and Aras river (Erzurum)
  1. Tez No: 238096
  2. Yazar: BURÇAK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Nisan 2008 ve Haziran 2009 tarihleri arasında Ağrı ili Murat Nehri'nden yakalanan 98 adet ve Erzurum ili Aras Nehri'nden yakalanan 135 adet balık örneği endoparazitleri açısından incelenmiştir. Araştırılan balık türlerini Capoeta capoeta (156 adet), Capoeta barroisi (15 adet), Acanthobrama marmid (17 adet), Leuciscus cephalus (5 adet), Alburnus akili (11 adet), Barbus plebejus (22 adet), Barbus mursa (4 adet), Cyprinus carpio (3 adet) türleri oluşturmaktadır.Araştırma sonucunda Nematoda'dan Rhabdochona denudata, Acanthocephala'dan Neoechinorhynchus sp. ve Pomphorhynchus sp., Cestoda'dan Bothriocephalus acheilognathi ve Caryophyllaeus laticeps, Digenea'dan Allocreadium isoporum tespit edilmiştir. Toplam 908 adet parazit kaydedilmiştir. Bulunan türlerin enfeksiyon yüzdeleri, ortalama bolluk ve yoğunluk değerleri hesaplanmış, balık boy uzunluğuyla ilişkileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, 233 balığın 93 (%39,91) tanesinin parazitlerle enfekte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which has been done between April 2008 and June 2009, 98 fish, collected from Murat River (Ağrı) and 135 fish from Aras River (Erzurum) were endoparasitologically investigated. The examined fish species are 156 Capoeta capoeta, 15 Capoeta barroisi, 17 Acanthobrama marmid, 5 Leuciscus cephalus, 11 Alburnus akili, 22 Barbus plebejus, 4 Barbus mursa, 3 Cyprinus carpio.In the result of this investigations Rhabdochona denudata from Nematoda, Neoechinorhynchus sp. and Pomphorhynchus sp. from Acanthocephala, Bothriocephalus acheilognathi and Caryophyllaeus laticeps from Cestoda, Allocreadium isoporum from Digenea were determined. Totally 908 parasites were recorded. Prevalance (%), mean intensity and mean abundance values of parasite specimens were recorded. In addition, the parasites were also examined with of host size relationship. Consequently, totally 93 of 233 (%39,91) fish were infected by parasites.