Öğrenci merkezli öğretimin öğretmen adaylarının çevre okuryazarlığı düzeyine etkisinin araştırılması
Investigation the effect of student centered instruction on prospective teachers' environmental literacy
  1. Tez No: 238095
  2. Yazar: MUSTAFA KIŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, üniversiteye yeni başlayan öğretmen adaylarının çevre okuryazarlığı düzeylerinin tespit edilmesi ve çevre sağlığı dersinde uygulanan öğrenci merkezli öğretimin öğretmen adaylarının çevre okuryazarlığı düzeyine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Araştırma, 2008-2009 öğretim yılının güz döneminde Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Anabilim Dalı birinci sınıf öğrencileri ile 10 hafta süresince, çevre sağlığı dersinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 60 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada tek gruplu ön test-son test modeli kullanılmıştır. Çevre sağlığı dersi, öğrencilerin aktif oldukları öğrenci merkezli etkinliklerle işlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, dört alt boyuttan oluşan Çevre Okuryazarlığı Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca dersin sonunda öğrencilerin, dersin işlenişi hakkındaki görüşlerinin öğrenilmesi amacıyla 6 öğrenciyle yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sorularının test edilmesine yönelik olarak ilişkili grup t-testi ve ilişkisiz grup t-testi kullanılmıştır.Araştırma sonunda, öğretmen adaylarının dersten önceki çevre okuryazarlığı düzeylerinin orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin çevresel bilgi alt boyutunda yaşlarına göre bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin çevre okuryazarlığına ait diğer alt boyutları arasında bazı demografik özelliklerine göre bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Derste uygulanan öğrenci merkezli etkinlikler ise öğrencilerin çevre okuryazarlığı düzeylerini anlamlı bir şeklide artırmıştır. Görüşme yapılan öğrencilerin tamamı derste uygulanan etkinlikleri olumlu bulmuş ve bu etkinliklerin dersi daha iyi anlamalarını sağladığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to ascertain the levels of the first year prospective teachers? environmental literacy and to investigate the effect of student centered instruction used in Environmental Health lesson on prospective teachers? environmental literacy.The research was conducted with first year prospective teachers from Biology Education Department in Kazım Karabekir Education Faculty at Atatürk University and lasted ten weeks in Environmental Health lesson in the autumn session of 2008-2009 academic year. There were 60 students in the sample of the study. In this study, single group pretest-posttest method was used. During the study, the student centered activities which the students actively participated in were used in the lesson. The Environmental Literacy Scale which had four subdimensions was used to collect data. Additionally, structered interviews were done with six students to learn their views about conducting the lesson. In order to test research questions, paired sample t-test and independent sample t-test were used.According to results, the level of prospective teachers? environmental literacy before the lesson were determined as medium level. It was also determined that there was a difference in students? environmental knowledge subdimension according to their ages. No difference was detected in students? other subdimensions of environmental literacy according to their demographic variables. Student centered instruction used in the lesson effectively increased the students? environmental literacy. All of the students interviewed with found student centered instruction positive and declared that this instruction made them understand the lesson more.