Ortaöğretim fen bölümü öğrencilerinin çoklu zeka kuramına göre zeka alanlarıyla öğrenme stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between learning strategies and the highschool science students' intelligence category according to multiple intelligence theory
- Tez No: 238101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TEMELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı; Biyoloji dersi alan ortaöğretim fen bölümü öğrencilerinin çoklu zeka kuramına göre zeka alanlarıyla öğrenme stratejileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın örneklemini 2008?2009 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili merkezinde bulunan beş Genel Lise ile iki Anadolu Lisesi ve bir Fen Lisesi oluşturmaktadır. Toplam sekiz lisede fen bölümünde okuyan 454 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Veri toplama amacıyla Çoklu Zeka Ölçeği ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayı kullanılmıştır. Sonuç olarak, öğrencilerin matematiksel ve içsel zeka alanını, grup çalışmasına dayalı öğrenme stratejisini daha çok kullanma eğilimleri olduğu görülmüştür. Öğrencilerinin zeka alanlarıyla öğrenme stratejileri arasında olumlu yönde ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre kız öğrencilerin zeka alanlarını ve öğrenme stratejilerini erkek öğrencilerinkine göre daha çok kullandıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin öğrenim gördükleri okul türüne göre çoklu zeka ölçeğinden almış oldukları puanlar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This Study aims at determining the relationship between science students? who took biology and multiple intelligence of them. The samples were 454 students from four general high school, two Anatolian high school and one Science high school in Erzurum city centre at 2008-2009 academic year. Data were collected by two instrument called Multiple Intelligence Scale and Learning Strantegies Scale. Data analysis were performed by descriptive statistics (mean, standart deviation) and infrential statistics (t test, One way, ANOVA and Pearson Moment Correlation). The results suggest that students mainly have mathematical and intra personal intelligence and are tended to prefer group work. There is a moderate relationship between students? intelligences and learning style preferences. It is also found that girls use more intelligence than boys. According to the schools, Anatolian high school student prefer mostly linguistic and learning strategies based on visual than students in other schools. No stattistically significant difference was found between students multiple intelligences according to the school they attend.