Lise 11. sınıf biyoloji dersi denetleyici ve düzenleyici sistemler konusunda uygulanan çoklu zeka kuramının öğrencilerin başarısına etkisi
Effect of multiple intelligences based instruction on tenth grade students' academical achievement in biology
  1. Tez No: 238100
  2. Yazar: MURAT KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı; çoklu zekâ teorisine dayalı biyoloji öğretiminin, öğrencilerin akademik başarıları üzerine geleneksel yöntemlere kıyasla ne kadar etkili olduğunu araştırmaktır. Çalışma grubu olarak, 2008-2009 öğretim yılında, Erzurum Hacı Sami Boydak Anadolu Lisesinde öğrenim görmekte olan iki 11.sınıf fen öğrenciler seçilmiştir. Geleneksel öğretim metodu ile öğretim yapılan bir sınıf kontrol grubu ve çoklu zekâ temelli öğretim kullanılarak öğretim yapılan diğer bir sınıf da deneysel grup olarak rasgele belirlendi. Denetleyici Sistem Başarı Testi, Biyoloji Tutum Ölçeği her iki gruba farklı öğretimin etkisini karşılaştırmak için, ön test ve 4 haftalık bir öğretim sonunda da son-test olarak çalışma 6 hafta sürmüştür. Uygulama araştırmacı tarafından yapılmıştır. Elde edilen sayısal veriler SPSS' de değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede, iki ortalamanın farkına dair ilişkisiz değişkenler için t-testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar 0,05 anlamlık düzeyinde değerlendirilmiştir. İstatistiksel sonuçlar, çoklu zekâ temelli öğretimin öğrencilerin Sinir Sistemi, Endokrin Sistem başarıları ve çoklu zekâları açısından geleneksel öğretim metoduna göre daha fazla etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of multiple intelligence based biology education upon the academic success of the students compared to the tradıtionalapproach. The study was conducted in two classes of 11 th grade science students in Hacı Sami Boydak High School in 2008-2009 academic year. The classes were arbitrarily chosen as the“control”and“experimental”groups. The study took 6 weeks, 4 weeks for the education, 2 weeks for the application of the pre- and final-tests. The experimetal groups was taught“the nervous and endocrine systems”based on Multipleintelligence Theory while the control group was educated with the use of tradionalapproach. The applications were carried out by the researcher.The data were collected with nervous and endocrine systems test, the numerical data obtained were analysed with the use of SPSS program. The statistacal evaluations were carried outwith t-test for the disconnected variables. The results obtained were evaluated at 0,05 significance level.The study revealed that the multiple intelligence based education has a statistically significant effect upon the success rate of the students compared to the traditional approach.