Memeli sirkadian sisteminde Tip60 geninin karakterizasyonu
Characterization of Tip60 gene in the mammalian circadian system
  1. Tez No: 238107
  2. Yazar: HARUN BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GREGOR EİCHELE, PROF. DR. MEHMET ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Memelilerde, ventral hipotalamusun suprakiazmatik (SCN) çekirdeğinde konumlanmış olan merkez ritim düzenleyici, sirkadian (~24 saat) ritimler ile davranış ve fizyoloji'yi kontrol eder. SCN saat, ışık/karanlık döngüsünden gelen dışsal etkilerin retinadan yansıtılması vasıtası ile ayarlanır. Bu saat vücuda yayılmış olan periferal saatleri hormonal ve nöronal sinyaller ile senkronize eder. Moleküler düzeyde sirkadian saatler, saat genlerini içeren transkripsiyonel/translasyonel feedback döngüsü (TTLs) tarafından kontrol edilir. Bu proteinlerin ürünleri geribesleme ile kendi transkripsiyonlarını kontrol ederler. Asetilasyon ile saat proteinlerinin modifikasyonu, saat mekanizmasının salınımlarının devamı için kritik rol oynamaktadır. Histon asetiltransferaz (HATs) MYST protein ailesinin bir üyesi olan Tip60, metabolizmada DNA tamiri ve apoptozis gibi birçok fonksiyonu olduğu bilinmesine karşın, sirkadian sistemdeki rolü hakkında bilinenler çok azdır. Sirkadian (TTLs) döngüsünün ana düzenleyici proteinlerinden biri olan cryptochrome 1 protein (CRY1)'i ile Tip60 proteinin ilişkisi tarafımızdan gösterildi. SCN-spesifik Tip60 nakavt fareler ve Cry1-/-Tip60+/- ikili mutant fareler kullanılarak Tip60'nin sirkadian sistemdeki davranışsal düzenlemelerdeki fonksiyonel rolü araştırıldı. Elde ettiğimiz ilk datalara göre, sirkadian ritmin sürdürülebilmesi için Tip60'nin varlığının elzem olduğu önerildi.
Özet (Çeviri)
In mammals, a central pacemaker located in the suprachiasmatic nuclei (SCN) of the ventral hypothalamus, controls circadian (~24 hrs) rhythms in behavior and physiology. The SCN clock is entrained by the external light/dark cycle via direct projections from the retina. It synchronizes peripheral clocks throughout the body by both humoral and neuronal signals. On the molecular level, circadian clocks are governed by transcriptional/translational feedback loops (TTLs) involving a set of clock genes whose protein products feed-back on their own transcription. The modification of clock proteins via acetylation plays a critical role in maintaining the oscillation of the clock machinery. Tip60 is a member of the MYST family of histone acetyltransferases (HATs) with multiple functions in metabolism, DNA repair and apoptosis. However, little is known about its role in the circadian system. We show that Tip60 interacts with cryptochrome 1 protein (CRY1), which is one of the main regulators of the circadian TTL. We used SCN-specific Tip60 knockout mice and Cry1-/-Tip60+/- double mutants to investigate the functional roles of Tip60 in circadian regulation of behavior. Our initial data suggest that Tip60 is essential for the maintenance of circadian rhythmicity.