Discovery of small molecule: Regulates the cryptochrome stability and controls blood glucose levels in diabetic mice
Küçük molekülün keşfi: Diyabetik farelerde kriptokrom kararlılığını düzenler ve kan şekeri seviyesini kontrol eder
  1. Tez No: 816733
  2. Yazar: SALİHA SÜRME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KAVAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sirkadiyen ritim, bakterilerden memelilere kadar çoğu canlı organizmada davranışsal, biyokimyasal ve fizyolojik değişkenleri kontrol eder. Sirkadiyen ritim içsel bir biyolojik ritimdir ve hormon salgılanması, besin alımı, uyku-uyanıklık döngüleri, vücut ısısının düzenlenmesi ve metabolizma gibi çeşitli fizyolojik süreçleri düzenleyen 24 saatlik bir döngüyü ifade eder. Bu ritmik salınımlar biyolojik saat tarafından control edilir. Memeli sirkadiyen saat mekanizması, hipotalamusun ön kısmında yer alan suprakiazmatik çekirdek (SCN) aracılığıyla çevresel ipuçlarının varlığında senkronize olur. Sirkadiyen saatin bozulması metabolizmayı etkiler ve uyku bozuklukları, nörolojik hastalıklar, bağışıklık sisteminde düzensizlik, obezite, diyabet ve kanser gibi birçok hastalığın oluşmasına neden olabilir. Çekirdek saat proteinlerinden biri olan kriptokromlar (CRY'ler), memelilerde sirkadiyen saatin transkripsiyonel baskılayıcılarıdır. CRY'lerin stabilitesi, sirkadiyen ritmin periyodunu ve genliğini değiştirebilme özelliği nedeniyle önemlidir. Glikoneogenez yolağı; glukagon ve insülin gibi hormonlar ve sirkadiyen saat mekanizması dahil olmak üzere çeşitli faktörler tarafından düzenlenir. Moleküler düzeyde CRY, doğrudan glukagon aracılı G-protein bağlı reseptörlerle etkileşime girer ve ardından glikoz metabolizmasını kontrol eden glukoneogenez yolağını inhibe eder. Bu nedenle biz bu çalışmada, CRY'lerin stabilitesini artıran ve glukoneogenezi inhibe eden küçük organik molekülleri keşfetmeyi amaçladık. Bu tür moleküller, kan şekeri seviyelerini kontrol eden anti-diyabetik ilaçlar olarak kullanılabilir. Karakterize edilmemiş işlevlere sahip yaklaşık 2 milyon küçük molekül, hesaplamalı çalışmalar aracılığı ile tarandı. Bağlanma enerjisi -8.5 kcal/mol'den daha düşük olan aday moleküller, hücresel toksisite CRY stabilitesi, sirkadiyen saat ve glukoneogenez üzerindeki etkileri açısından test edildi. Hem CRY1 hem de CRY2'nin stabilitesini artıran, sirkadiyen ritim periyodunu uzatan ve klinik öncesi karakterizasyon çalışmalarında glukoneojenik genleri baskılayan özgün bir molekül olan TW68 keşfedildi. Genetik ve yağlı beslenmeye dayalı diyabetik hayvan modellerinde yapılan biyokimyasal ve fizyolojik çalışmalarda TW68 insülin seviyesini azaltmış ve açlık kan şekeri seviyesini düzenlemiştir. Bu sonuçlar ile, CRY stabilizatörü olan TW68'in, tip 2 diyabet de dahil olmak üzere sirkadiyen saat ve glukoneogenez ile ilişkili metabolik hastalıklar üzerindeki terapötik potansiyeli olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The circadian rhythm controls the behavioral, biochemical, and physiological variables in most living organisms, from bacteria to mammals. The circadian rhythm is an endogenous, the most well-known biological rhythm, and refers to a 24-hour cycle that regulates various physiological processes like hormone secretion, food intake, sleep-wake cycles, body temperature regulation, and metabolism. The mammalian circadian clock mechanism is endogenous, although it is synchronized with the environmental cues through the suprachiasmatic nuclei (SCN) located in the anterior part of the hypothalamus. Circadian clock disruption influences metabolic health and is closely associated with many diseases, including sleep disorders, neurological conditions, immune dysregulation, obesity, diabetes, and cancer. Cryptochromes (CRYs), one of the core clock proteins, are transcriptional repressors of the circadian clock in mammals. The stability of CRYs is important because of the ability to alter the period and amplitude of the circadian rhythm. The gluconeogenesis pathway is regulated by a variety of factors, including hormones such as glucagon and insulin and the circadian clock mechanisms. On the molecular level, CRY interacts directly with the glucagon-mediated G-protein coupled receptors, in turn, inhibits the gluconeogenesis pathway that controls glucose metabolism. Therefore, we aimed to discover small organic molecules which increase the stability of CRYs and inhibit gluconeogenesis. Such molecules could be used as anti-diabetic drugs, which control blood glucose levels. To this end, we used a structure-based drug design approach against the primary pocket of CRY, which is responsible for their degradation. Around 2 million small molecules with non-characterized functions were screened through molecular docking in silico. The candidate small molecules were tested for cellular toxicity and their effects on CRYs stability, circadian clock, and gluconeogenesis. We identified a novel molecule, TW68, which increases the stability of both CRY1 and CRY2, lengthens the period of circadian rhythm, and represses gluconeogenic genes in further characterization of pre-clinical studies. In transgenic and fat-induced diabetic animal models, TW68 regulated the fasting blood glucose levels in biochemical and physiological studies. These results signify the therapeutic potential of TW68 on the circadian clock – gluconeogenesis-related metabolic diseases, including type 2 diabetes mellitus.