Erzurum çevresinde bazı tarihi eserlerde biyolojik bozulmaya neden olan bakterilerin izolasyonu, karakterizasyonu ve tanısı
Isolation, characterization and identification of bacteria that have biodeteriorative effective in cultural heritage in the vicinity of Erzurum
- Tez No: 238109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada Erzurum yöresindeki üç tarihi eserden (Öşvank Kilisesi-Tortum, İşhan Kilisesi-Yusufeli ve Üç Kümbetler-Merkez) biyolojik bozulmaya uğradığı belirlenen kısımlardan örnekler alınarak heterotrofik bakteriler izole edilmiştir. Tarihi eserlerin florası hakkında da bilgi sahibi olunması açısından izole edilen bakterilerin tümünün karakterizasyonu ve tanısı yapılmıştır. Yapılan izolasyon çalışması sonucunda 90 tanesi Gram pozitif ve 6 tanesi Gram negatif olmak üzere toplam 96 bakteri izolatı elde edilmiştir. Bu izolatların tanılanması ve karakterizasyonu için; morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal testler, yağ asit analizi, metabolik enzim ve genetik profilleme çalışmaları yapılmıştır. Fenotipik ve genotipik verilerin birlikte değerlendirilmesi ile 95 izolat tür seviyesinde tanılanmıştır. Geriye kalan 1 izolat ise tanılanamamıştır. İzolatların genetik akrabalıklarını belirlemek REP-PCR (REP, BOX, ERIC ve GTG5) teknikleri kullanılmış ve BOX-PCR sonuçları literatür ile uygunluk sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, bacteria were isolated from the biodeteriorated places of three cultural heritage (Öşvank Church-Tortum, İşhan Church-Yusufeli, Üç Kümbetler) in the vicinity of Erzurum. all of the isolates were identified and characterisized. A total 96 bacterial strains including 90 G+ and 6 G-, were isolated, identified and charecterisized in order to determine the natural bacterial flora of three heritages based on morphological, phisiological and biochemical tests, fatty acid methyl esters (FAMEs) analysis, metabolic and genetic profiling methods. Except one, all of the isolates were identified at the level of species. Phylogeneticrelationship among the strains isolated and identified in the present study were determined according to REP-PCR (REP, BOX, ERIC ve GTG5) methods. BOX-PCR confirmed the finding in the literature.