Bazı PGPR ve biyoajan bakterilerin marulun gelişimi ve marul yaprak lekesi hastalığı üzerine etkileri
Effects of some PGPR and bioagent bacteria on growth of lattuce and bacterial leaf spot of lettuce
- Tez No: 238110
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KOTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada; marul gelişimi üzerine pozitif etkilerde bulunabilecek ve marul yaprak lekesi hastalığının biyolojik kontrolüne olanak sağlayabilecek potansiyel PGPR ve biyoajan bakteriler tespit edilerek sera şartlarında etkinlikleri araştırılmıştır. Çalışmada 2 farklı familya ve 8 farklı cinse mensup 40 bakteri straini seçilerek, bu strainlerin moleküler ve klasik yöntemlerle tanıları yapılmış; bunun yanı sıra azot fiske etme, fosfat çözme ve patojeni baskılama yönünden etkinlikleri test edilmiştir. Bu testler sonucunda etkili olduğu gözlemlenen strainler sera koşullarında denemeye alınmıştır.Çalışma sonucunda marulun gelişimi üzerine olumlu etkileri gözlemlenen ve hastalık gelişimini baskılama yeteneğine sahip izolatlar belirlenmiştir. Bunlar arasında hem bitki gelişimini teşvik eden hem de hastalık gelişimini önemli ölçüde baskılayan Bacillus megaterium KBA-10'un PGPR ve biyoajan; yine hastalık gelişimini önemli ölçüde baskılayan Pantoea agglomerans KBA-8 ve RK-198'in biyoajan; tohum dezenfeksiyon çalışmalarında avantajları tespit edilen Pantoea agglomerans RK-32'nin ise yine biyoajan olarak marul bitkisinde başarı ile kullanılabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed determining potential plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) and bioagent bacteria, which can positively influence lettuce growth and provide opportunities for biological control of bacterial lettuce leaf spot disease. Forty bacteria strains belonging to eight genera and two families were chosen, identified via classical and molecular methods, and tested for nitrogen fixing, phosphate solubilizing and pathogen suppressing properties. Strains found to be effective in the above mentioned tests were taken into trials for different purposes.Results of the study revealed isolates that have positive effects on lettuce growth and ability to suppress disease growth. Among these, particularly important are; Bacillus megaterium KBA-10, which can trigger plant growth and significantly suppress disease development thus can be used as PGPR and bioagent; Pantoea agglomerans KBA-8 and RK-198, which can significantly suppress disease development and can be used as bioagent; Pantoea agglomerans RK-32, which has un-ignorable advantages in seed disinfection and can be used as biogaent. All these strains were found to be successf