Yuvarlak örme kumaşlarda karşılaşılan kumaş hataları ve teknolojik çözüm önerileri
- Tez No: 238113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET AKAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada yuvarlak örme kumaşlarda özellikle örgü aşamasında karşılaşılan kumaş hataları sınıflandırılarak incelendikten sonra, çalışmanın uygulama aşamasına geçilmiştir. Uygulama aşamasında; ayarları birbirinden farklı olmak kaydıyla on bir suprem ve beş ribana kumaş elde edilmiştir. Kumaş yapıları üzerinde hata sınırları tespit edilmeye çalışılmış ve kumaşlar mamul hale gelinceye kadar gözlemlenmiştir. Yapılan incelemeler sonunda elde edilen veriler grafiklerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, defectives of circular knitted fabrics on production line is classified and investigated. Subsequently, the research has been carried on in experiment. Some of circular knitting fabrics, Supreme and Ribs, were produced in different adjustment at the circular machine during the period of production. The boundary of defective has been tried to find out on the construction of the circular knitted fabrics and they have been observed until finished fabrics. Later stage of the research, all parameters to be hold has been compared with graphs.