Selection of the priority areas on the west coasts of Mersin using GIS to assess a marine conservation planning
Mersin?in batı kıyılarında deniz koruma planlaması için coğrafi bilgi sistemi yardımıyla öncelikli alanların belirlenmesi
  1. Tez No: 238126
  2. Yazar: SERDAR SAKINAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CEMAL GÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi ve Balıkçılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu yüksek lisans tez çalısmasında arastırılan konu, Mersinin batı kıyılarında, bircografi bilgi sistemi (CBS) tabanı altında birlestirilmis biyolojik ve sosyo ekonomikverileri göz önünde bulundurarak, deniz koruma planlaması açısından önceliklialanların seçilmesidir.Bu çalısmanın cografik kapsamı daha önceki Akdeniz foku habitatlarının vepopulasyonunun arastırılması için düzenlenmis arazi çalısmalarının sonucunda eldeedilmis verilere göre belirlenmistir. Ayrıca Kızılliman deniz koruma alanı izlemeçalısmalarının sonuçlarından türetilmis bilgiler, çalısma alanının alt bölegelereayrılmasında kullanılmıs, ve yine bu bilgiler, olusturulan alt bölgelere atanmıstır.Yaklasık olarak esit boylamsal mesafede dagıtılmıs istasyonlardan olusan ve tümçalısma alanını kaplayan, bir görsel sayım (visual census) arastırması tamamlanmısve 0-10 m derinlikteki balık tür kompozisyonu belirlenmistir. Daha derinde (10-100m)bulunan demersal balık türleri ile ilgili veriler trol örneklemesi ile elde edilmistir.Alandaki biyolojik çesitliligin temsil edilebilmesi için, tüm biyoçesitliligin ölçülmesininçok zor oldugu düsünülerek, vekil ? göstergeler (surrogate) kullanılmıstır. Buvekiller, kıyısal habitat tipi, tehdit altında olan türlerin habitatları, trol ve görsel sayımverilerinden seçilmis bazı gösterge özelligine sahip balıklardan olusmaktadır.Arastırmalar sırasında sosyoekonomik veriler de toplanmıs, ve daha sonra GoogleEarth uydu görüntülerinden elde edilen verilerle birlestirilmistir.Elde edilen tüm veriler CBS yardımıyla bir cografik bilgi tabanı altında birlestirilmisve haritalanmıstır. Veri katmanlarının elde edilmesinden sonra alan seçimi içinMarxan kullanılmıstır. Marxan olusturulacak deniz koruma alanlarının seçimi içintasarlanmıs bir programdır. Marxan koruma alanlarının bütünlügünü saglarkensosyoekonomik girdileri de degerlendirerek alanın optimize edilmesine imkan verir.Bu programın güçlü yanı optimal sonuçları bulmak için kullandıgı benzetimli tavlamateknigidir. Program için en uygun olan ayarları belirleyebilmek için bir çok testgerçeklestirilmis, ve daha sonra her bir koruma özelliginin temsil edilme degerinindegistirilmesiyle, 8 farklı senaryo elde edilmistir. Sonuç olarak bir grup benzersekilde yerlestirilmis ancak farklı genisliklere sahip alanlar belirlenmistir.Son olarak, batı Anamur (Mellec), Kızılliman civarı ve Akkuyu ile Ovacık arasındakalan alan olmak üzere 3 parçadan olusan bir koruma alanı sistemi en iyi olarakdegerlendirilmistir. Bu önerinin yanı sıra, kullanılan yöntem, bu tipte yapılacak dahasonraki çalısmalar için de önerilmistir.
Özet (Çeviri)
The subject studied by this thesis was the selection of priority areas for marineconservation planning along western coasts of Mersin, by incorporating biologicaland socioeconomic data through geographical information system (GIS). Thegeographical borders of the study area were determined by the data availability fromprevious surveys, which were designed to investigate Mediterranean Monk sealhabitats and populations. Also the information derived from the results of monitoringinvestigations on Kızılliman Marine Protected area was used to divide the area intosub regions.The fish assemblage of shallow coastal area within depth of 0-10m was assessedby visual census survey, covering the whole area where the stations distributed innear equal longitudinal distance. Assemblage of the demersal species of deeperwaters (10-100m) was assessed by trawl sampling. Considering the difficulty ofmeasuring whole biodiversity of the area, surrogates were used to representbiodiversity. Surrogates were coastal habitat types, endangered species habitatsand some certain fish species data derived from trawl and visual census data sets.Socioeconomic information was also collected during the surveys which werecombined with the information extracted from Google Earth satellite images later on.All the obtained data was combined under a geo-database and mapped using GIS.After creation of the data layers Marxan was employed for site selection. Marxan issoftware designed for selection of the areas for creating marine reserves. WithMarxan, it is possible to include socioeconomic information and optimize borders ofthe reserve system to provide compactness. The strength of the software is thesimulated annealing algorithm by which Marxan finds optimal solutions. Severaldifferent tests were applied to find suitable values for settings of the software.Afterwards 8 different scenarios were created by changing the representationtargets for each conservation feature. Finally a set of different sized but similarlylocated reserve systems were defined.Consequently a reserve system composed of three segments were found to be thebest selection where the patches were located at west of Anamur (Mellec),surroundings of Kızılliman and Between Akkuyu and Ovacık. Along with therecommendation of priority areas for conservation, the methodology used in thisstudy was recommended for further studies in selection of areas for protection.