Osmanlı Dönemi İstanbul muvakkithaneleri
Istanbul muwaqqitkhanas in Ottoman Period
  1. Tez No: 238143
  2. Yazar: ZELİHA KUMBASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN KARA PİLEHVARİAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezin amacı İstanbul'da bulunan mevcut 31 adet muvakkithanenin işlevsel ve mimari yönden incelenerek bugünkü durumlarının tespit edilmesidir. Öncelikle muvakkitliğin ve muvakkithanelerin İslam tarihinde ortaya çıkması ve Osmanlı'dan önceki kurumsallaşma süreci incelenmiştir. Daha sonra Osmanlı devletindeki muvakkitlik kurumunun işleyişi ve Osmanlı mimarlık tarihinde muvakkithanelerin genel özellikleri anlatılmıştır. Çoğunlukla 19. yüzyıla ait mevcut İstanbul Muvakkithanelerinin tek tek mimari özellikleri, muvakkitleri ve muvakkitlerinin kullandıkları güneş saati, usturlab gibi astronomik aletleri, yapıların bugünkü kullanım durumları hakkında fotoğraf ve mimari çizim destekli bilgi verilmiştir. Bu çalışmada Osmanlı Mimarlık Tarihinde belli bir dönem sayısı artan bu muvakkithanelerin Osmanlı Modernleşme sürecinin simgesel bir motifi olarak kullanıldığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to find out and examine 31 present Istanbul Muwaqqitkhanas functionally and architecturally. Firstly, the causes of existence of time keeping and time keeping houses in history of Islam and institutionalization period before Ottoman. Then, the function of time keeping house institution in Ottoman State and general characteristics of time keeping houses in Ottoman architecture history. In this study, architectural characteristics of present Istanbul muwaqqitkhanas which belong to 19th century mostly, muwaqqits and her astronomical instruments like sunclocks, asatrolobe and state of today?s usage of these buildings with support of photographical and architectural design are given. In this study, it is defended that these muwaqqitkhanas which in the number of a certain time period in history of Ottoman architecture are used for symbolical motifs of Ottoman modernization process.