Damla sulama CAD yazılımı
Drip irrigation CAD software
  1. Tez No: 238142
  2. Yazar: BURAK ORANLIER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Damla sulama sistemlerinin tasarımı çok sayıda değişkenin göz önüne alınmasını gerektirdiğinden dolayı oldukça karmaşıktır. Bu sebeple, tasarım aşamasında bilgisayar araçları kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Bu çalışmada CAD tabanlı bir yazılım hazırlanmış ve damla sulama CAD yazılımı hazırlamak için anahtar bilgiler sunulmuştur. Damla sulama sistemlerinin tasarımında boru hatlarının düzeni önemli bir yere sahiptir. Yazılım lateralleri parsel üzerine kendiliğinden çizmektedir. Lateral ve dağıtım borusu boruları boyunca basınç dağılımı ve parseldeki tüm damlatıcı debileri hesaplanmaktadır. Damlatıcı girişindeki basınç yükü bilindiğinde buna bağlı olarak damlatıcı debisi bulunur. Sunulan teknik ile yapılmış çözümler, daha önce kabul edilmiş tekniklerle karşılaştırıldığında oldukça yakın sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The full design of drip irrigation systems is very complex, because of the large numbers of parameters to be considered. In this case, the use of a computational tool is actually essential. In this study, a CAD based software prepared and the key techniques presented for the development of a drip irrigation CAD software. The layout of pipe network plays an important role in the design of micro-irrigation system, Software draws lateral pipes automatically. Software calculates head and discharge distributions along laterals and submains, calculates all emitters discharge in the parcel. As the net pressure head at each emitter is evaluated, the corresponding emitter discharge is estimated accordingly. The results of examples solved using the presented technique are in close agreement with other rational analysis.