İnternet üzerinden yapılan telefon görüşmelerini kayıt edebilen, arşivleyebilen sistem tasarımı
Development of a voice over IP interception and archiving system
  1. Tez No: 238145
  2. Yazar: EMRAH GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada her geçen gün hayatımızda daha fazla yer alan internet üzerinden yapılan telefon görüşmelerinin kaydedilmesini ve istendiğinde açılmasını (sıkıştırılmış yapıdan PCM'e geçirme) sağlamak için bir sistemin nasıl gerçekleştirilebileceği incelenmiştir.İnternet üzerindeki telefon konuşmaları iki ana sinyalleşme ile oluşmaktadır. Bu sinyalleşme grubundan birincisi aranan kullanıcının ağdaki yerini ve aramayı kabul edip etmeyeceğini bildiren, ses bağlantısının hangi portlar ve hangi kodlayıcılar ile yapılacağını belirleyen SIP, H323, MGCP gibi arama başlatma protokolleri, ikincisi ise seçilen kodlayıcıya göre kodlanan ses işaretlerini konuşma yapanlar arasında taşıyan RTP/RTCP gibi ses taşıma protokolleridir. Konuşma içeriği sadece RTP protokolü ile taşındığı için, ağ üzerinde gidip gelen RTP paketlerinin birer kopyası alınıp, dinleme yapmak istenilen kullanıcılara göre filtrelenip, daha sonra uygun sıraya getirilip kod çözme işlemine tabi tutulursa konuşma dinlenebilir bir formata çevirebilir. Bu çalışmada geliştirilen örnek bir ağ üzerinden telefon görüşmelerini dinlemeye yarayan sistem bu prensipten yola çıkılarak oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of a voice system, which is intended to record voice calls over Internet, has been investigated.The voice call on Internet initializes via two different protocol groups. The first one, which is referred Signaling group can be classified as group of call initialization protocols which are responsible from defining the network address of called party, the status of called party and the port number and codec type of the call session. SIPS, H323, MGCP are the protocols, which are supposed to be in this group. The second groups of protocols like RTP/RTCP take place at the voice transmission between calling parties. Since the speech data only carried with RTP packets on the network, speech data can be captured and converted in an audible format via coding and decoding filtered packets of a particular user. The system developed in this work arises this principle.