Doymamış poliester esaslı polihipe malzemelerinin özellikleri üzerine reaksiyon koşullarının etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of reaction conditions on unsaturated polyester based polyhipe materials' properties
  1. Tez No: 238153
  2. Yazar: YASEMİN BALÇIK TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gözenekli polimerik malzemelerin sorbent olarak kullanımı, kirliliğin istenen seviyelere indirilmesi veya geri kazanılabilmesine olanak sağlamaları nedeniyle yaygınlaşmaktadır. Bu tez çalışmasında da, endüstriyel üretim ve prosesler sonrasında çevreye salınan kirliliğin giderilmesi ve atıkların geri kazanılması amacıyla; HİPE (High Internal Phase Emulsion-Yüksek İç Fazlı Emülsiyon) yöntemi kullanılarak yüksek gözenekliliğe sahip, çapraz bağlı ve doymamış poliester esaslı polimerik malzemelerin üretimi yapıldı. PoliHİPE olarak adlandırılan bu malzemelerin değişen hazırlama koşullarına (emülgatör tipi ve konsantrasyonu, karıştırma hızı, iç faz hacmi, başlatıcı tipi ve konsantrasyonu, monomer konsantrasyonu) bağlı olarak özellikleri ortaya konuldu. Sentezlenen yüksek gözeneklilikteki çapraz bağlı kopolimerlerin karakterizasyonu SEM (Scanning Electron Microscope) görüntüleri ve yoğunluk ölçümü ile yapıldı. HİPE yöntemi ile sentezlenen çapraz bağlı ve gözenekli doymamış poliester-stiren (Pes-St) esaslı polimerik malzeme organik sıvıların, petrol atıklarının vb. absorpsiyonunda kullanılarak absorpsiyon verimleri ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Usages of porous polymeric materials as a sorbent have been become prevalent, because it is enable to recuperate or to reduce pollution into desired limits. In this study, with the intention of removing the pollutants and recuperating the wastes which are swayed after the industrial production and processes from the environment; highly porous, cross-linked and unsaturated polyester based polymeric materials will be produced by using HIPE (Hıgh Internal Phase Emulsion) method. These materials called PolyHIPE; properties determined due to changing preparation conditions (surfactant type and concentration, stirring rate, stirring time, interior phase volume, initiatior type and concentration, monomer concentration). Synthesized highly porous and crosslinked copolymer?s characterization has done by SEM (Scanning Electron Microscope) photographs and gravity measurements. The crosslinked and porous unsaturated polyester-styren (Pes-St) materials which are synthesized by HIPE method used for absorption of organic liquids and petroleum wastes and their absorption capacities will be exhibited.