Hidrolik kreyn tasarımı
The design of a hydraulic crane
- Tez No: 238156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM BOĞOÇLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hidrolik kreynin 45 tonmetrelik momenti taşıyabilmesi için teorik kesit hesaplamaları yapılıp pratik değerlerle karşılaştırılmıştır. Bilinmeyen bir altıgen kesit mukavemet momenti formülü çıkarılmış, bundan yola çıkarak emniyet hesapları kritik kesitlerde ayrı ayrı hesaplanmıştır. Bulunan yük değerleriyle pratik yük değerleri karşılaştırılmıştır. Fakat yükleme sırasında emniyeti sistemin içinden sağlanması istendiğinden, sabit çalışma basıncı değerinde yük hesaplamaları tekrardan yapılmıştır. Yük taşıyamama durumu ile ilgili gerekli çözüm önerileri bulunmuştur.Kreyn içerisindeki silindirlerin hesabı yapılıp hidrolik devre tasarımı yapılmıştır. Silindirlerle ilgli mukavemet çap değerleri belirlenmiş açma kapama hızları hesaplanmıştır. Kreyn üzerindeki bağlantı elemanlarının reaksyon kuvvetleri ve dayanımlarının analizi yapılmıştır.Kamyon üzerine yerleştirilen kreynin kritik pozisyonlarda kritik yükler altında devrilme emniyeti hesabı yapılmıştır. Devrilme momenti değerlerine göre mesnet basma silindirlerinin tepki kuvvetleri ve boyut kontrolü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The theorical values of boom sections were calculated with the help of formula that was founded at the thesis. Then the theorical values of maximum weight were compared with the values that were used in the industry. However, to make the design working in safe, the maximum forces that can be carried by the boom sections, were calculated again with the constant working pressure. The solutions were suggested to make the design saftier for carrying the maximum weight.Cylinders? pressure and diameter were calculated and the hydraulic circuit of the crane was designed. ?Forward-move velocity? and ?Back-move velocity? were calculated according to time of opening/closing. The reaction forces were found and the strenght anlysis were made for the connection elements of the crane.Finally not to overturn the truck according to the maximum forces in some critical positions, the moments of balance were calculated. After finding the balance, the force that needed to be carried by the support cylinders were calculated and the diameters of the cylinders were found.