Gemi güverte krenlerinin tasarımı ve dinamik davranışlarının irdelenmesi
Designing of a ship deck crane and researching its dynamical behaviours
- Tez No: 201206
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURSUN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde makinelerin bilgisayar ortamında tasarlanması ve çalısmalarının simüle edilmesi, zaman ve paradan tasarruf sagladıgı gibi, çıkabilecek problemlerin önceden görülebilmesini saglar. Çalısmamda, hidrolik bir gemi güverte kreninin, bilgisayar ortamında 3 boyutlu modeli Solidworks'de tasarladıktan sonra, Cosmos programında statik ve dinamik (frekans) analizleri için kullanılmıstır. Daha sonra MSC.ADAMS programında krenin bumu modellendikten sonra dinamik analizler yapılmıstır. Bilgisayar analizleri ile elde edilen sonuçların, klasik hesap yöntemleriyle dogrulanması, modelin güvenilirliligini ortaya koymustur. Çalısmada öncelikle gemi güverte krenlerinde kullanılan hidrolik elemanlar ve kontrol yöntemleri anlatılmıstır. Daha sonra CAD model ve CAD model ile yapılan analizler anlatılarak, mevcut CAD modelin konstrüksiyon ve hidrolik eleman hesapları gösterilmistir. Cosmos'da yapılan frekans analizi sonuçları yorumlanmıstır. Rezonanstan korunmak için gerekli yöntemler anlatılmıstır. Anahtar Kelimeler : Kren, Güverte, Hidrolik ,Gerilme, Statik, Dinamik, Frekans, Rezonans
Özet (Çeviri)
Today the designing of machines on computer and the simulation of mechanical systems provide us time and cost saving and also help us to foresee the design problems. In this thesis, 3D model of a hydraulic deck crane was designed by using Solidworks software and then this model was used in Cosmos for static and dynamic (frequency) analyses. After designing the 3D model of the crane boom in MSC.ADAMS, the dynamic analyses were made. Validation of the software results with the conventional calculations, shows us the reliabiliy of the CAD model. In this thesis, firstly hydraulic elements and control methods of hydraulic deck crane are explained. Then CAD model and analyses made with CAD model are explained and the present CAD model construction and the calculation of hydraulic elements are shown. The results of frequency analyse and the necessary methods to be protected from resonance are explained. Keywords : Crane, Deck, Hydraulic, Stress, Static, Dynamic, Frequency, Resonance