İstanbul kent mobilyaları üzerine bir araştırma
A research onto Istanbul street furniture
  1. Tez No: 238177
  2. Yazar: ÇAĞATAY DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR BARKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amacım İstanbul için kent problemlerinden birisi olan ve fiziki olarak görülen, aslında sosyolojik sebep-sonuç ilişkilerine dayanan ?Kent Mobilyası? sorunsalı hakkında araştırma yapmaktır.Öncelikle ?kent? ve ?kentsel mekan? hakkında literatür araştırması yapılarak; arasındaki ilişki ile gelişimi anlatılmaya çalışılmıştır. Kent ve kentsel mekanın insan hayatındaki önemi vurgulanarak kent mobilyası ile ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır.Kent mobilyası kavramı değişik açılardan ele alınarak bazı sınıflandırılmalara sokulmuştur. Ardından İstanbul ve Prag'ta alan çalışmaları yapılmış, kent mobilyalarının durumu irdelenmiştir.Tüm bu çalışmalar ışığında İstanbul'daki kent mobilyaları ele alınarak; hem işlevinin arttırılması hem de kent estetiği açısından özellikleri hakkında bazı kriterler oluşturulmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak İstanbul'daki kent mobilyalarının; kente yakışır, çağdaş şehircilik ilkeleri doğrultusunda nasıl bir metot ile üretilmesi ve uygulanması gerekliliği ifade edilerek, varolanlara ek olarak bu yönde daha sistematik çalışmalar yapılması gerekliliği anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
My purpose is to conduct a research respect to ?Street Furniture? issue, being an urban problem for Istanbul, which seems to be a physical problem but, yet, which has actually roots in sociological cause and effect relationships.First of all, I conducted a literature-based research on ?city? and ?urban space? concepts with an eye to clarifying the relationship between such concepts, as well as their development. I tried to underline the importance of city and urbant space in human life, thus unveiling their relationship with street furniture.I addressed street furniture concept from various points of view with an eye to getting them classified properly. Thereafter, I conducted field works in Istanbul and Praque to get deeper insight into street furnitures.I addressed street furnitures in Istanbul under light of all these works and tried to set some criteria about their features both in terms of enhancement of their functions and of urban aesthetics.In conclusion, I tried to express the arguments about proper ways of manufacture and implementation of street furnitures in Istanbul in observance of contemporary city planning principles and of city characteristics and to underline the fact that more systematical efforts need to be made in this direction in addition to current efforts.