Meydanlarda çevresel zenginlik ve görsel uyum analizi: Sultanahmet Meydanı üzerine bir çalışma
The Analysis of environmental richness and visual appropriateness in squares: An analysis on Sultanahmet
  1. Tez No: 98366
  2. Yazar: NİHAN TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET KILINÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
MEYDANLARDA ÇEVRESEL ZENGİNLİK VE GÖRSEL UYUM ANALİZİ: SULTANAHMET MEYDANI ÜZERİNE BİR İNCELEME ÖZET İnsan ve içinde bulunduğu çevre arasındaki ilişki; kültürel, duyusal ve çevresel değerlerin etkileşiminin sonucudur. Bu nedenle mekanda bulunan bireyler mekanı farklı şekillerde yorumlarlar. Çevresel açıdan zengin ve görsel uyumun sağlanmış olduğu mekanlarda insanların çevreyi algılamalarında benzerlikler görülür. Farklı gruplardan kullanıcılar için okunabilir, zengin, güçlü olarak tanımlanabilen mekanlar yaratılarak görsel açıdan uygun tasanmlara ulaşılabilir. İnsanlann biraraya geldikleri, bilgi alışverişinde bulundukları, toplanmalarına, boş vakitlerini geçirmelerine imkan sağlayan meydan mekanlarında çevresel zenginlik ve görsel uyum önemli faktörlerdir. istanbul Tarihi Yanmada'da yer alan Sultanahmet Meydanı ve çevresi tarihi, kültürel, turistik, dini, ticari açıdan sahip olduğu özellikler ile sadece İstanbul'un değil, Türkiye'nin de en önemli kentsel açık alanlarındandır. Bu nedenle“Meydanlarda Çevresel Zenginlik ve Görsel Uyum”başlığı adı altında ele alınan bu tez çalışmasında, Sultanahmet Meydanı inceleme konusu olarak seçilmiştir. Çalışmada öncelikle çevresel zenginlik ve görsel uyum ana başlığı çerçevesinde çevresel algılama, görsel zenginliğin esasları ve görsel uyumun sağlanması için gerekli olan elemanlar üzerinde durulmuştur. Peyzajda görsel tasarım elemanları, sayı, konum, yön, biçim, büyüklük gibi birçok açıdan ele alınmış ve etkileri araştırılmıştır. Meydan mekanının biçimsel ve işlevsel nitelikleri, meydan türleri, yeşil alan ve ağaç kullanımı incelenmiştir. Kent mobilyaları meydanlann çevresel zenginlik kazanmasında ve görsel açıdan uyumlu bir mekan olarak algılanmasında önemi büyük olan elemanlar olarak ele alınmıştır. Araştırma alanı olarak seçilen Sultanahmet Meydanı'nın tarihsel gelişimi ve meydan çevresindeki yapılar incelenerek, yaya ve taşıt ulaşımı irdelenmiştir. Çevresel zenginlik ve görsel uyum, peyzajda görsel tasarım elemanlarının kullanımı, mekanın sahip olduğu meydan özellikleri açısından alan incelenmiştir. Çalışma, mevcut durumu gösteren çizim ve çeşitli fotoğraflar ile desteklenmiştir. Alanda duyu organları ile algılanabilecek çevresel zenginliğin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çevresel zenginliğin arttınlması ve görsel uyumun sağlanması için; bitkisel elemanların yeniden ele alınması, çevre ile uyumlu kent mobiiyalannın ihtiyacı karşılayacak şekilde yerleştirilmesi, meydana gelir getirici çeşitli işlevler kazandırılması, gündüz olduğu kadar gece de yaşayan bir mekan olması amacıyla aydınlatmaya gereken önem verilmesi gibi öneriler getirilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF ENVIRONMENTAL RICHNESS AND VISUAL APPROPRIATENESS IN SQUARES: AN ANALYSIS ON SULTANAHMET SQUARES SUMMARY The relationship between peaple and the environment that they live in is a result of an integration of cultural, emational and environmental issues. For this reason people's perception of space varies. However, there are similarities of perception for spaces which are richly designed and visually well organized. That enables us to create spaces, which can mainly be described as rich and strongly percievable, in order to attract individuals from different consumer groups. In spaces, where people meet and interact, come together and spend their free times environmental richness and visual appropriateness are two very important criteria. The Sultanahmet Square in Historical Peninsula is the most important urban area not only in Istanbul but in the whole country for its historic, cultural, touristic, religious and commercial characteristics. For its marvallous blended nature The Sultanahmet Square has been chosen as a research topic for this thesis which is focused on“Environmental Richness And Visual Appropriateness in Squares”. In this research initially environmental perception, the principals of visual richness and the required elements in order to create visual appropriateness are discussed as important issues of environmental richness and visual appropriateness.Visual design elements in landscape architecture have been researched from various points such as quantity, location, direction, shape and size and their effects have been studied. The functional and formal characteristics of squares, types of squares, green spaces and tree usage have been researched, too. Town furnitures have also been studied as contributes to creating environmentally rich and visually harmonius square spaces. The Sultanahmet Square has been researched in terms of its historic background, buildings in the surrounding and motor-pedestrian transportation. Environmental richness and visual appropriateness, the use of visual elements in landscape architecture have also been studied from the point of space characteristics that the square represents. The research has been supported by the drawings and photos that show the current situation of the square. All this research has proved that the square that is subject to this thesis, shelters environmentally rich characteristics which can be percieved by senses. Still in order to increase the environmental richness and visual appropriateness the following IX