Elektrik enerjisi üretimi amacıyla kullanılan değişik tipteki yakıt pillerinin teknik ve ekonomik etüdü
Technical and economical analysis of different types of fuel cell used for electrical energy generation
- Tez No: 238187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, İşletme, Mechanical Engineering, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüzde artan enerji ihtiyacı ve var olan kaynakların tükenmesi sebebi ile farklı enerji üretim metotlarının geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç karşısında yakıt pilleri oldukça ümit vaat eden bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumu analiz edebilmek için öncelikle değişik tipteki yakıt pillerinin yapısı ve her tip için bu yapıyı oluşturan elemanlar ve son dönemdeki teknolojik gelişimleri incelendi. Daha sonra yine her yakıt pili tipi için performans ve bu performansları etkileyen sıcaklık, basınç, katalizör etkisi, yakıt saflığı gibi etkenler göz önüne alınarak, performans değişimleri matematiksel olarak ifade edildi. Elde edilen veriler ile değişik tipteki yakıt pillerinin sahip oldukları avantaj ve dezavantajları ortaya konuldu. Yakıt pillerinin sahip oldukları bu avantaj ve dezavantajların ışığında uygulama olasılığının yüksek olduğu alanlar belirlenerek ticarileşmelerinin önündeki engeller incelendi.
Özet (Çeviri)
Nowadays development in different type energy generation methods is required depending on consuming resources and increased energy necessity. Fuel cells appear promising technology for this requirement. In order to analyse this situation first of all structures of the different fuel cell type are studied with components and the state of the art development of cell components.After that for all types of fuel cell performance is investigated with effects of temperature, pressure, catalyst, purity of fuel etc. Performance changes are expressed by mathematical method. Advantages and disadvantages of fuel cells are determined with obtained data. Considering this advantages and disadvantages of fuel cells application areas are determined and then barriers for commercialization are studied.