Cyclam çekirdekli, kromofor grup taşıyan poli(aril eter) dendrimerlerin sentezi
Synthesis of poly(aryl ether) dendrimers with cyclam cored containing chromophore end group
- Tez No: 238209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada; konverjent sentez yöntemi kullanılarak, yüzeyinde 4-metil-7-hidroksikumarin (3) içeren sıfırıncı (G-0) ve birinci (G-1) jenerasyon sayısında poli(aril eter) dendritik yapılar Williamson eter sentezi yöntemiyle sentezlendi. Bu yapıların odak noktasına aynı sentez yöntemi kullanılarak 1,4,8,11-tetraazasiklotetradekan (cyclam) (9) bağlandı.Sentezlenen dendritik yapılar ve çekirdek olarak 1,4,8,11-tetraazasiklotetradekan içeren dendrimerler kromotografik tekniklerle saflaştırıldıktan sonra yapıları elementel analiz ve spektroskopik yöntemler (FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR) kullanılarak aydınlatıldı.Sentezlenen dendritik yapıların absorpsiyon ve emisyon özelliklerine jenerasyon sayısının etkisi incelenmiştir. Jenerasyon sayısı arttıkça dendritik yapıların yüzeyindeki kromofor grup sayısı arttığından söz konusu yapıların molar absortive katsayıları ve emisyon şiddetlerinin de orantılı olarak arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study; by using convergent synthesis method, poly(aryl ether) dendritic structures, at the zeroth (G-0) and first (G-1) generation number, which carry 4-methyl-7-hydroxycoumarin (3) on the surface were synthesized with Williamson ether synthesis method. The focal points of these structures, were involved with 1,4,8,11-tetraazacyclotetradecane (cyclam) (9) by using Williamson ether synthesis method.Synthesized dendritic structures, which were purified by chromatographic techniques, were characterised by spectroscopic methods (FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR) and elemental analysis.Molar absoptivity coefficients and emission intensities of the subject structure increase as the number of chromophore group increases. It is also depending upon generation number of dendritic structures.