Metalurjik deneylerin Taguchi ve genetik algoritmalar yöntemleri kullanılarak tasarımı
Desing of metallurgical experiments by using Taguchi and genetic algorithms methods
- Tez No: 238224
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TAŞGETİREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Deneysel çalışmalar bilim ve araştırmanın vazgeçilmez bir unsuru olup uzun zaman ve bir o kadarda uğraşı gerektiren bir çalışmadır. Deneysel çalışmalarda doğru bir sonuca ulaşabilmek için doğru bir deney tasarımının yapılması, parametrelerin doğru olarak belirlenmesi ve deney sonucundan ne bekleneceğinin doğru olarak bilinmesi gerekmektedir. Bütün bu koşullar yerine getirildiği zaman bile doğru sonuca ulaşmak için aynı numuneden veya aynı deneyden çok sayıda yapılması gerekebilir. Bu ise hem uzun zaman, hem maliyet hem de harcanan eforu arttırır.Bu tez çalışmasında bilimselliği kabul edilmiş Taguchi deney tasarım yöntemi ile araştırmacıların deney tasarımı yapması sağlanmış, Genetik Algoritmalar yöntemi ile deney sonucunu maksimum ve minimum yapacak parametrelerin seviyelerinin tahmini yapılmıştır. Böylece araştırmacıların deneysel çalışmalarında, deney sayısının ve parametrelerin optimize edilmesi ile zamandan ve maliyetten kazanım sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Experimental studies are indispensable of science and research and need profession. To obtain Correct results in experimental studies it is need correct experiment design, determination of parameters and knowing expects of experiment results. Even all conditions are done to obtain correct result it is need to be done more same specimen and same experiment. For this reason it will take more time, more money and consumed effort.In this study, It is supported to design experiments for researchers by using Taguchi experiment design which is accepted as a scientific method. Estimation of levels of parameters are done by using Genetic Algorithm to obtain maximum or minimum experiment results. Thus, gaining of time and money will be obtained by optimizing parameters and number of experiments in experimental studies.