Sır atığı ve farklı ergiticilerin yumuşak porselen massede kullanımının mekanik-görsel özelliklere etkisinin incelenmesi ve taguchı yöntemi kullanılarak optimizasyonu
Investigation of glaze scraps and different fluxing agenteffects on mechanical-visual properties of soft porcelainmass and optimi̇zation using Taguchi Method
  1. Tez No: 770465
  2. Yazar: HAKAN BOZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Porselen sofra eşyalarını çekici kılan özelliklerin başında yüksek beyazlık ve yarı saydam olma özelliği gelmektedir. Bu çalışmada, porselen masse içerisinde sodyum feldispat, porselen sır atığı ve bor oksit içerikli frit, ergitici olarak kullanılmış ve bu ergiticilerin massenin mekanik ve görsel özelliklerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca, pişirim sonrası numunelerin yarı saydamlık, pişmiş mukavemet, deformasyon ve mikro sertlik değerleri ölçülmüş ve taguchi yöntemi kullanılarak farklı ergitici içeriğine sahip reçetelerin optimum üretim şartları belirlenmiştir. Çalışmada, parametre olarak ergitici oranı (%3, %5, %7 ve %10), sinterleme sıcaklığı (1210, 1230, 1250 ve 1270°C), sinterleme süresi (5, 6, 7 ve 8 saat) ve çamur yoğunluğu (1670, 1700, 1730 ve 1760 g/L) seçilmiştir. Deneylerin tümünde tane boyutu 30 µm altı olarak sabit alınmıştır. Ayrıca yapılan denemeler sonucunda sır atığının porselen masselerde kullanılabileceği görülmüştür
Özet (Çeviri)
The main properties that make porcelain tablewares attractive are its high whiteness and translucency. In this study, sodium feldspar, porcelain glaze scraps and boron oxidecontaining frit were used as a fluxing agent in the porcelain body, and their effects on the mechanical-visual properties of the body were investigated. In addition, the translucency, sintered body strength, sintered body deformation and microhardness values of the samples were measured after firing and optimum production conditions of samples with different fluxing agents were determined by using the taguchi method. In the study, fluxing agent rate (3%, 5%, 7% and 10%), sintering temperature (1210, 1230, 1250 and 1270°C), sintering time (5, 6, 7 and 8 hours) and slurry density (1670, 1700, 1730 and 1760 g/L) were selected as production parameters. In all experiments, the particle size was fixed as below 30 µm. In addition, as a result of the trials, it was seen that the glaze scraps can be used in porcelain bodies.