Akademik kurumlarda bilişim sistemleri yardımıyla bilgi yönetiminin gerçekleştirilmesi: Afyon Kocatepe Üniversitesi örneği
Actualizing the information management with the help of the data processing systems in academic foundations: A sample of Afyon Kocatepe University
  1. Tez No: 238231
  2. Yazar: AHMET YURDADUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI NAKİLCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kurumlar kendi bünyelerindeki bilgiyi derlemek, düzenlemek, yönetmek amacıyla bilgi sistemleri kurmuşlar, kurum içindeki açık bilgiyi paylaşarak bilginin kurumsallaşmasına katkı sağlamışlardır. Örtük bilginin sadece zihinlerde olmadığı, aynı zamanda veritabanlarında bulunan fakat kullanıma sunulamayan, paylaşımı yapılamayan ya da bilgiye ulaşmanın zor birtakım süreçler neticesinde gerçekleşmesi de bilginin örtük bilgi olarak kabul edilmesine sebep olmaktadır. Günümüzde bilginin kurumlar ve organizasyonlar için en büyük sermaye olması, örtük bilginin açığa çıkartılmasının önemini artırmış ve bununla ilgili çalışmaları hızlandırmıştır.Bu tez çalışmasının ilk iki bölümünde literatür taraması yapılmış, bilgi, bilgi sistemleri ve bilişim sistemleri kavramları doğru zemine oturtulmaya çalışılarak ilişkilendirilmiştir.Sonraki iki bölümde Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde kullanılmakta olan bilgi sistemleri incelenerek, bunların kurumun bilgi yönetimine katkısı araştırılmış, açık ve örtük bilgi veritabanına etkileri üzerinde bir tartışma oluşturmaya çalışılmıştır. Birbirlerine servis veremeyen, birinin diğerinden haberi olmaksızın çalışan bilgi sistemlerinin tek bir yapı altında toplanması ile bilgi sistemlerinin kurumun bilgi yönetimine getireceği yenilikler araştırılmıştır. Bilgi sistemlerinin tek bir yapı altında birleştirilebilmesi için gerekli olan adımların atılmasıyla bir model belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Institutions established their own information systems in order to collect, organize and manage their data and by sharing the explicit information contributed to the institutionalization of information Unused or unshared information in the databases because of some difficult processes show that the notion of implicit information does not only take place in our minds. Today information is the most valuable asset for institutions and organizations and for this fact, the importance of uncovering the implicit information has raised and studies about this subject have gained speed.In the first two parts of this study a literature study has been made and concepts of data, data systems and information systems are studied in details.In the following two parts, data systems at Afyon Kocatepe University have been studied and their contribution to the information management and effects of explicit and implicit information on databases has been investigated. Innovations on information management have been investigated by collecting data systems which work independently and unaware of other systems under a unified system. The concepts of a model have been defined by taking the necessary steps to unify the data systems under a single structure.