Yükseköğretim kurumlarında yönetim bilişim sistemleri aracı olarak elektronik belge yönetim sisteminin önemi: Toros Üniversitesi örneği
The importance of the electronic document management system as a management information systems tool in higher education institutions: Toros University case
  1. Tez No: 665401
  2. Yazar: DİLER YETER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kurumlar, rutin işlerini belge yönetim sistemleriyle kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Günümüzde birçok kurum paraf, onay, imza gibi el yordamıyla gerçekleştirilen işlerini elektronik ortamda yürütmektedir. İş süreçlerinde bilgi teknolojilerinin kullanılması yapılan işleri hızlandırmasıyla birlikte personelin iş yükünü de hafifletmektedir. Elektronik Belge Yönetim Sisteminin kullanılması ile kurumlarda bürokrasi ve kırtasiyecilik ortadan kaldırılmış, kurumda üretilen bilgi ve belgelere erişim kolaylaşmıştır. Ayrıca Elektronik Belge Yönetim Sistemlerinin kâğıt israfını önleme, iletişimi arttırma ve iş süreçlerini hızlandırma gibi faydaları da bulunmaktadır. Bu tez çalışması ile, Toros Üniversitesi akademik ve idari personelinin Yönetim Bilişim Sistemlerinin bir aracı olan Elektronik Belge Yönetim Sistemine olan bakış açılarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada Elektronik Belge Yönetim Sisteminin kurumdaki iş süreçlerine katkısı incelenmiş ve personelin sisteme olan tutumları ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında yapılan istatistiksel analizlerde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda personelin genel olarak kullanılan sistemi beğendiği ve Elektronik Belge Yönetim Sistemine olan bakış açılarının olumlu olduğu tespit edilmiştir. Ancak sistemle ilgili olarak verilen eğitimlerin yeterli olup olmadığı konusunda personelin kararsız olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Institutions can perform their routine works by document management systems easily. Nowadays, many institutions carry out activities, such as paraph, ratification, signature which can be done manually, on an electronic environment. The use of information technologies in business processes both accelerates works to be done and alleviates the work load of personnel. With the use of the Electronic Document Management System, bureaucracy and officialism in institutions have been eliminated and access to information and documents produced in the institution has become easier. Besides, Electronic Document Management Systems have benefits such as preventing paper waste, increasing communication and accelerating business processes. By this thesis study, it is aimed to reveal the viewpoint of academic and administrative staff of Toros University regarding the Electronic Document Management System, which is an instrument of Management Information Systems. In the study, the contribution of the Electronic Document Management System to the business processes in the institution was examined and the attitudes of the personnel to the system were discussed. SPSS 22 software package was used for the statistical analysis performed in the application part of the study. As a result of the study, it was determined that the staff generally liked the system used and their viewpoint regarding the Electronic Document Management System was positive. However, it has been determined that the personnel are undecided about whether the trainings given regarding the system are sufficient or not.