Örenler baraj gölündeki (Afyonkarahisar) tatlı su kefali (Leuciscus cephalus L. 1758)'nin parazit faunası üzerine bir araştırma
An investigation on parasite fauna of chub (Leuciscus cephalus L. 1758) from dam lake Örenler (Afyonkarahisar)
- Tez No: 238230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. OĞUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Zooloji, Biology, Parasitology, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Temmuz 2007 ile Mayıs 2008 tarihleri arasında Örenler Baraj Gölü'nden temin edilen 103 Leuciscus cephalus (L., 1758)'un parazitleri üzerinde incelemeler yapılmıştır. Konak balıklarda beş parazit türü tanımlanmıştır. Bu türler; Dactylogyrus vistuale (Prost, 1957), Diplostomum sp. (Nordmann, 1832) Bothriocephalus acheilognathi (Yamaguti, 1934), Ligula intestinalis (L., 1758), Pomphorhynchus laevis (Müller, 1776) tir. Bu türlerden D. vistuale 44 L. cephalus'un solungaçlarında (%42,7; 10,6±14,8 parazit/balık), Diplostomum sp. 13 konağın göz merceğinde (%12,6; 4,1±4,0 parazit/balık), B. acheilognathi 24 bireyin bağırsaklarında (%23,3; 4,8±10,4 parazit/balık), L. intestinalis 13 konak balığın vücut boşluğunda (%12,6; 2,1±1,2 parazit/balık) ve P. laevis 33 L. cephalus'un bağırsaklarında (%32,7; 4,6±5,5 parazit/balık) rastlanmıştır. Parazitlere ait karakteristik yapılar resimlerle ayrıntılı olarak tanımlanmıştır. Ayrıca her bir parazit türüne ait enfeksiyon yüzdeleri ile ortalama, minimum ve maksimum enfeksiyon yoğunlukları, mevsimlere ve balık boyuna göre değerlendirilerek tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the presences of parasites on 103 Leuciscus cephalus from Örenler Dam Lake, Turkey were investigated between July 2007 and May 2008. Five parasite species were identified in the host fishes. These species are Dactylogyrus vistuale (Prost, 1957), Diplostomum sp. (Nordmann, 1832) Bothriocephalus acheilognathi (Yamaguti, 1934), Ligula intestinalis (L., 1758), Pomphorhynchus laevis (Müller, 1776). From these species, D. vistuale was found in gills of 44 L. cephalus (%42.7, 10.6±14.8 parasite/fish), Diplostomum sp. in lens of eyes from 13 hosts (%12.6, 4.1±4.0 parasite/fish), B. acheilognathi in intestine of 24 fishes (%23.3, 4.8±10.4 parasite/fish), L. intestinalis in body cavity of 13 L. cephalus?s (%12.6, 2.1±1.2 parasite/fish) and P. laevis in intestine of 33 hosts (%32.7, 4.6±5.5 parasite/fish). The characteristic structure of this parasite species were described and shown in figures. In addition, minimum-maximum and mean intensity of parasites and infection prevalence were determined using seasonal data and size distribution of the host fish.