Studies directed towards the synthesis of Imanitib Mesylate ((Gleevec), 4-(4-methyl-piperazin-1-ylmethyl)-N-[4-methyl-3-(4-pyridin-3-yl-pyrimidin-2-ylamino)-phenyl]benzamide methanesulfonate) analogs
İmanitib mesilat ((Gleevec), 4-(4-metil-piperazin-1-ilmetil)-N-[4-metil-3-(4-piridin-3-il-pirimidin-2-ilamino)-fenil]benzamid metansülfonat) analoglarının sentezine yönelik çalışmalar
- Tez No: 238261
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SITKI DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Imatinib mesilat kronik myeloid leukemia, metastatic malignant gastrointestinal stromal tümörler için kullanılan anti kanser bir ilaçtır. İlacın kullanımında kararlılık ve etkenlik konusunda çıkan sorunlar bu ilacın değişik türevlerini sentezlemeyi gerektirmiştir. Computer assisted design (Bilgisayar destekli tasarım) modellerinde yapılan araştırmalar ilacın B ve C segmentlerinde yapılacak bazı değişiklikler sayesinde ilaç ile ilgili sorunların giderilebileceğini öngörmektedir. Öngörülen yeni türevler ilacın B ve C segmentlerinde değişiklikler yapılmasını gerektirmektedir. Bu nedenle yeni türevlerin baştan itibaren total sentezinin gerçekleştirilmesi denenecektir. Sentezlenmesi planlanan türevlerin biyolojik testleri başka gruplarla ortak çalışılarak yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Imatinib mesylate is indicated for the treatment of chronic myeloid leukemia (CML) and unresectable and/or metastatic malignant gastrointestinal stromal tumors (GIST). By the application of this anticancer drug, problems occurs in terms of stability and activity. Computer assisted design (CAD) works showed that the modification of the B and C part molecule can increase the effectivity of the drug. The new derivatives of the drug will be obtained to change some part of the B and C segments. The total synthesis of a new imatinib mesylate will be done and the activity tests are going to be determined in collaboration with other groups.