Darzens reaction of substituted alfa-bromo acetophenones with acyl phosphonates
Substitüe alfa-bromo asetofenonların açil fosfonatlarla darzens reaksiyonları
- Tez No: 238262
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SITKI DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Fosfor içeren küçük halkalı yapılar organik kimyada ve ilaç kimyasında oldukçaönemli yapıtaşlarıdır. Bu yapıların birçok türevi, özellikle siklopropil- ve 1,2-epoksipropilfosfonatlar, antiviral, antikanser, antibakteriyal, tarım ilacı, böceköldürücü ve enzim inhibe etme özelliklerinden dolayı çok fazla dikkat çekmektedir.Darzens kondenzasyon reaksiyonları klasik C-C ve C-O bağı oluşturmareaksiyonlarındandır. Bu yüzden, Darzens kondenzasyon reaksiyonları ?,ß-epoksikarbonil bileşiklerinin sentezlenmesinde en fazla kullanılan yöntemlerden biridir.Tezin birinci kısmında, sentez ve substitüe etkisini göstermek amacıyla geniş biraralıktaki açil fosfonatların oda sıcaklığında ve farklı bazlar varlığında substitüe ?-bromo asetofenonlarla olan reaksiyonları incelenmiştir. Yüksek verimlerde veyüksek diasteriyoseçicilikte iki diasteriyomerik epoksi fosfonat sentezlenmiştir.Çalışmanın ikinci kısmında, Mn(OAc)3 ile aril boronik asitlerden çeşitli radikallerinoluşturulabileceği gösterilmiştir. Asetonitril varlığında, bu radikaller asetonitrilinkarbonuna eklenmiştir ve oluşan iminin hidrolizi sonucu yüksek verimlerde ilgiliketonlar sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phosphorous containing small cycles are very important building blocks in organicand medicinal chemistry. Many of their derivatives, especially cyclopropyl- and 1,2-epoxypropylphosphonates, have attracted great attention due to the broad spectrumof their biological properties including antiviral, anticancer, antibiotic, antibacterial,pesticidal, insecticidal and enzyme inhibitory activities.The Darzens condensation is one of the most potential methodologies for thepreperation of ?,ß-epoxy carbonyl compounds with complete control of twostereogenic centers. The Darzens condensation reaction represents one of theclassical C-C and C-O bond-forming processes.In the first part of the thesis, reactions of a broad range of acyl phosphonates withsubstituted ?-bromo acetophenones at room temperature in the presence of differentbases were examined in order to illustrate the reaction and the substituent effect onthe reaction. The reaction affords two diastereomeric epoxy phosphonates in goodyields and high diastereoselectivities.In the second part of the thesis, it is shown that a variety of radicals can be generatedfrom the substituted aryl boronic acids with Mn(OAc)3. In the presence ofacetonitrile, these radicals were added to carbon of acetonitrile to afford thecorresponding ketones after hydrolysis of the formed imine with moderate to goodyields.