Design and production of a dissimilar channel angular pressing system to obtain high strength aluminum alloy sheets
Yüksek dayançlı aluminyum alaşım plakaları elde etmek için değişik kanallı açısal presleme sisteminin tasarımı ve üretimi
- Tez No: 238300
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL, PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasının amacı aşırı-ince taneli yapı elde etmek için alüminyum alaşım plakalarının aşırı plastik deformasyonunu sağlayacak bir Değişik Kanallı Açısal Presleme Sistemi tasarlamak ve üretmektir. İlk olarak, bir DCAP sistemi Sonlu Eleman Analizi ile tasarlanmış ve çeşitli optimizasyon denemeleri sonrası üretilmiştir. Daha sonra, 6061-T0 alüminyum alaşım plakaları, sistemden çeşitli DCAP geçişleri ile aşırı şekilde deforme edilmiştir. Numuneler metalografi, X-ışını kırınımı, çekme ve sertlik testleri karakterize edilmiştir. 2 DCAP pasosu sonra akma dayancının yaklaşık % 100 iyileştiği gözlemlenmiştir ve 45 nm tane boyutu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis work is to design and manufacture a Dissimilar Channel Angular Pressing (DCAP) system for severe plastic deformation of aluminum alloy sheets in order to obtain ultra-fine grained structure. First, a DCAP system was designed by Finite Element Analysis and constructed after various optimization trials. Next, 6061-T0 aluminum alloy plates were severely deformed by various DCAP passes through the system. The samples were characterized by metallography, X-ray diffraction, tension and hardness tests. It has been observed that the yield strength was improved about 100 % after 2 DCAP passes, and 45 nm sub-grain size was obtained.